Batucadas- jazz på Jazzklubben

I september 2008 åkte saxofonisten, kompositören och arrangören Magnus Lindgren till Brasilien. Han hade länge haft tanken på att göra en platta med brasilianska musiker på plats i Rio, och nu var det äntligen dags.

Kultur och Nöje2009-12-02 04:00
Inspirationen fick Magnus bland annat från batucadas, de kringvandrande slagverksorkestrar som är signifikativt för just Brasilien. Han sammanförde batucadas råa sväng med sina egna, jazzaktigare tongångar och resultatet blev tolv nya låtar och albumet "Batucada Jazz".
På torsdag kväll är det dags för Batucada Jazz på Jazzklubben på Munkkällaren i Visby. Bandet är förutom Magnus Lindgren på sax, flöjt, klarinett och rhodes, Erik Söderlind på gitarr, Magnum Coltrane Price på bas och sång, Robert Ikiz på percussion och Diva Cruz på percussion.
Förutom "Batucada Jazz" har Magnus Lindgren gjort fem egna plattor. Den första kom 1999 och fick titeln "Way Out". Han har samarbetat med så skilda artister som Herbie Hancock, Koop och Barbara Hendricks, turnerat världen runt och skrivit musik till Nobelbanketten. Bland mycket annat.
Magnus vill inte gärna sätta sig själv i ett musikaliskt fack. Gränsöverskridande, nyfiket och inbjudande är mer hans melodi. Och "Batucada Jazz" är precis just det.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!