Aidan Chambers om läsningens möjligheter
Vi har ingen gen som får oss att läsa och skriva. Vi har lärt oss. Och varje barn måste gå igenom, repetera detta. Det är inget som öppnar vid födseln.
Foto: Rolf Jönsson
Aidan Chambers föreläsning, på engelska, varvade teori och praktisk handledning i hur man stimulerar barn och ungdomar till att läsa, att prata om och förstå innebörden i det man läser och genom läsningen utvecklas som person. Han blandade pedagogik, hjärnforskning, egna erfarenheter, anekdoter, nya med väl kända rön. Men med en orubblig tro på läsandets betydelse i grunden. Varvat med drastiska exempel.
- En lärares uppgift är inte att låta dig göra vad du vill hela tiden. Det kan farmor/mormor göra. Harry Potter är lika olik Proust som jag en giraff.
Och den som besitter kunskapens makt skall också delge den. Men inte exkludera någon.
- Allt är dock inte lika bra att läsa. I England skulle biblioteken en period inte säga vad folk skulle läsa, allt var lika mycket värt. Det vore som att gå till läkaren och där denne då frågar patienten vad som är fel. Är inte hela poängen att delge sin kunskap, menar Aidan Chambers.
- Du ska visa att du är på elevernas sida. Har du en grupp så läs vad de gillar, du är med dem, men lägg också in annat som de inte skulle läsa på egen hand.
Aidan Chambers är mycket intresserad av den mänskliga hjärnan och dess förmåga.
- 10-20 procent av våra hjärnor används. Vi kan inte ens föreställa oss vad som skulle hända om vi använde hundra procent.
Och han markerar skarpt att människohjärnan inte kan liknas vid en dator.
- Hjärnan är ett levande organ. Den tar in och ordnar inte detta på ett annat sätt, den förändras genom livet. Det är extraordinärt. Och, den har skapat datorn.
Och hjärnan förändras av läsning.
Aidan Chambers:
- Allt du läser tar den in och förändras av, det går inte att spola bort. Det är en lång process.
I samband med onsdagens föreläsning hölls också en tyst minut till minne av en person som skulle varit närvarande, den nyligen bortgångna länsbibliotekarien Christina Svensson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!