Beslutet fattades under regionstyrelsens sammanträde under onsdagen, och motiveringen lyder som följer:
"Gotlands enda heltidsanställda skådespelare har varit verksam i det gotländska teaterlivet i 40 år. Som skådespelare var han tidigt engagerad i den fria teatergruppen Bryggeriteatern – som så småningom blev Länsteatern på Gotland. Bland roller som kan nämnas är dubbelrollen som pastor Tartuffe och madame Pernelle i Molières ”Tartuffe” samt gestaltning av Lars Gullin i ”Ljus. Gullin”. Som sångare har han genom åren framträtt i grupperna Bäck Group samt i Bacchi Bröder. Genom sin talang och sceniska gestaltningsförmåga har han framkallat tårar, skratt och stor igenkänning hos den gotländska teaterpubliken. Tack Lennart Bäck för lång och trogen tjänst."
Region Gotlands kulturpris har delats ut 1962, och priset ska delas ut till person eller förening som "för Gotland utfört bestående kulturgärning i detta begrepps vidaste bemärkelse", skriver regionen på sin hemsida.
– Lennart Bäcks namn har varit lika ständigt bland de nominerade över åren som hans bidrag till det gotländska kulturlivet. Det känns väldigt roligt att äntligen få tilldela honom Region Gotlands kulturpris för en i sanning bestående kulturgärning, säger Oscar Lindster, ordförande i kultur- och fritidsberedningen, i ett pressmeddelande.
Lennart Bäck fick kännedom om priset på onsdagsmorgonen. Han hade lurats till Länsteatern för att repetera en låt inför en konsert den 13 december.
– Jag svarar aldrig i telefon på okända nummer, det visste Thomas Sundström som känt till priset ett tag om. Därför hade han tvingat dit mig.
Lennart Bäck har varit nominerad sex, sju gånger tidigare. Nu var det äntligen hans tur.
– Det är många duktiga kulturarbetare som fått priset genom åren. Jag är stolt att vara bland dem, säger han.
Priset, som är 25 000 kronor samt ett diplom, delas ut till Lennart Bäck på regionfullmäktige den 12 december 2022.