Italiensk blomfest i goda vänners lag

Under helgen arrangerade föreningen Italiens vänner fest i blommornas tecken. "Italiensk mat, natur och kultur förenar oss."

Föreningens medlemmar fick även en exklusiv rundvandring i orangeriet.

Föreningens medlemmar fick även en exklusiv rundvandring i orangeriet.

Foto: Malin Stenström

festival2018-05-06 15:25

Föreningen Italiens vänner arrangerade under helgen en blomfest som varade i dagarna två. Programmet startade under lördagen med guidad visning på Linds med fokus på växter från Medelhavet. Därefter visades filmen Cinema Paradiso på Almedalsbiblioteket och kvällen avslutades med musik av trion Piccola serenata och mingel i bibliotekets foajé. På söndagsmorgonen fortsatte blomsterfesten med en guidad visning i Botaniska trädgården i Visby.

– Det är viktigt med vänföreningen, det är en liten men intresserad skara, säger Inger Hammar, styrelseledamot i föreningen Italiens vänner.

Ett 20-tal medlemmar var på plats i Botan och fick höra trädgårdsmästaren Bonnie Öhman berätta om mullbärsträdet och många andra medelhavsväxter i Botaniska trädgården.

– Här växer mullbärsträdet stora söta bär med mörk saft, säger hon.

Trots att Gotland ligger långt från Medelhavet finns det många medelhavsväxter som klarar sig utomhus här på ön året runt.

Helgen fungerar även som en uppladdning inför föreningens stora evenemang senare i maj.

– Nu ordnar vi vår andra direktresa till Italien, säger Inger Hammar.

I år bär det av till ön Sicilien.

– Än finns det några platser kvar men i fjol tog biljetterna till Sardinien slut på tre dagar, säger Inger Hammar.

Föreningen Italiens vänner startade 2017 och har nu ungefär 100 medlemmar.

– Det är en helt ideell förening och man behöver inte kunna italienska för att vara med. Italiensk mat, natur och kultur förenar oss, säger Inger Hammar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!