"Om du skriver får du ångra det"

Krönika signerad Bison2016-02-15 07:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Platsen är Östercentrum i Visby, vid entrén till Systembolaget.

En man står hukad över en kvinna som sitter och vädjar om ett bidrag. I pappersmuggen framför henne ligger några kronor. Mannen är högljudd och aggressiv, men jag hör inte riktigt vad han säger så jag går närmare. Då ser jag hur han med sin högra hand gör en knivskärande rörelse över halsen. Kvinnan hukar ihop, skräckslagen.

Jag frågar vad i h-e han håller på med. Han tittar på mig och säger att det ska jag inte lägga mig i. En längre och hotfull dispyt utbryter och det samlas en hel del folk. Mannen känner tydligen igen mig för han säger, att om jag skriver om det här i min krönikan ska han se till att jag får ångra det. Jag går därifrån och han förföljer mig en bit under ilskna hatiska tillmälen. ”Jag vet vem du är och jag vet var du bor!”

Ja, det är ingen hemlighet. Hamnvägen 45 i Burgsvik. Sista huset på vänster hand med en hög syrenhäck ut mot vägen. Buss nummer 10, 11 eller 12 om du inte har bil.

Jag har fått en inbjudan till endagskursen ”Kanin, marsvin och gnagare, del 2” i Varberg den 9 april. Pris: 3.500:- exkl. moms (kursmaterial, förmiddagsfika och lunch ingår).

Varför just jag? Hur har de fått min adress? Och 3.500 kronor för en dag! Måste jag meddela att jag inte kommer? Den 9 april är jag upptagen, jag ska besöka föreningen Gutnalia i Stockholm.

Regionen har problem med ekonomin.

Skolor läggs ner. Sjukvården måste spara 100 miljoner. Läckande avloppssystem kan inte lagas. Brand- och räddningstjänst försämras.

Och Regionen satsar.

En kvarts miljard till en kaj för kryssningsbåtar.

Bra i veckan.

Marie Söderberg, sportkrönikör i GT: ”Att slå sig för bröstet och tycka att man själv är bra är inte fult, det är nödvändigt”.

I förra krönikan berättade jag om 94-årige Karl-Gustav Runander i Visby som ringde och var bekymrad för sina misslyckanden med bakning av limpor. Brända på ovansidan och degiga inuti. ”Lenbakta” sa han. Två manliga limpbakare hörde av sig.

”Döbakta” kallar Mikael Wiflings de degiga limporna och tipsar: ”Sätt in på hög temperatur (275-300 grader) sänk sedan till 225 i ca 10 minuter för att sedan sänka ytterligare till 200 grader tills brödet når 98-99 grader (stektermometer). Mats Hällegard i Nynäshamn, född i Ljugarn, berättar att hans mamma kallade det degiga brödet för ”Hainu”.

Själv brukar jag kalla sådant bröd för ”dynglimpor”. Inte så värst fyndigt, men just i ögonblicket när jag skär första skivan och ser eländet känns det så.

Men varför fick jag ingen inbjudan till kursen ”Kanin, marsvin och gnagare, del 1”?

bison.gotland@telia.com

Krönika

Läs mer om