I dag rÀttar jag mig sjÀlv frÄn förra veckan

Gotland2010-09-03 04:00
Det hĂ€r Ă€r en krönika. Åsikterna i texten Ă€r skribentens egna.
I onsdags införde vi en ny spalt i GT.
En spalt som jag egentligen hoppas att vi slipper ha i tidningen, eftersom den heter "GT rÀttar".
Det Àr förstÄs vÄrt absoluta mÄl att inte ha nÄgra fel alls.
För en utomstÄende betraktare kan det kanske ses som den enklaste saken i vÀrlden att undvika fel. Det finns ju hjÀlpmedel i form av rÀttstavningsprogram.
Men felen slinker tyvÀrr igenom ÀndÄ.
PÄ en tidning gÄr det oftast vÀldigt fort. Och en text och en bild passerar mÄnga led innan det Àr fÀrdigt för tryck.
Ingen, varken vi som jobbar pÄ redaktionen eller ni lÀsare, Àr nöjda nÀr det blivit fel.
DÀrför kommer vi att berÀtta för er nÀr vi gör fel.
Stavfel (som jag dock hoppas att vi aldrig har) kommer dÀremot inte att rÀttas dagen efter, eftersom det inte har nÄgon avgörande betydelse för texten.
Eftersom rÀtt ska vara rÀtt ska jag sjÀlv rÀtta ett fel frÄn min krönika förra veckan.
Jag skrev att typografen pĂ„ GA som skrev vĂ„ra namn i bly hette Åke Holmberg. Min gode vĂ€n Jöran Svahnström i Köpenhamn, som alltid Ă€r uppmĂ€rksam, mejlar och skriver att han hette Åke Holmström. Det visste jag ju, men sĂ„ blev det fel Ă€ndĂ„. Slarvigt.

Fem plusgrader pÄ landet i mÄndags morse. Sol och regn samtidigt. Och i norra Norge vrÀkte det ner snö i veckan. Ur led Àr vÀdret. Det kÀnns som om hösten kommer vÀldigt snabbt i Är.

Pugh Rogefeldt upptrÀder tillsammans med Gotlandsmusiken pÄ Wisby Strand nionde oktober. Kan bli nÄgot det. Och som vanligt Àr jag bokad för nÄgot annat nÀr det Àr nÄgot riktigt bra. Men sÄnt Àr livet.

Funderar ofta pÄ hur den sida som vinner valet ska finansiera alla vallöften. Det flirtas vÄldsamt med ungdomar och pensionÀrer. Har aldrig tidigare upplevt en valrörelse med sÄ mÄnga löften.

Nytt kök Àr pÄ gÄng pÄ landet. Vi ska försöka göra sÄ mycket som möjligt sjÀlva. Tur att min fru Àr praktiskt lagd och kan tala om vad jag ska göra.

Äger för första gĂ„ngen en grĂ€sklippare som Ă€r sjĂ€lvgĂ„ende. Borde ha investerat i en sĂ„dan för lĂ€nge sedan. Nu klippte jag grĂ€smattan pĂ„ tvĂ„ timmar. Tidigare har det alltid tagit minst tre timmar.

Den oerhört produktive musikanten Tomas Boström har slÀppt en ny skiva igen. Och jag som Ànnu inte har slÀppt skivan med hans tolkningar av Leonard Cohen som kom i vÄras.

Ni missar vÀl inte EgyptentÀvlingen hÀr i GT? I potten ligger en resa för tvÄ till Egypten i mars. Har ni kvar era tidningar frÄn veckan kan ni fortfarande vara med. TÀvlingskupongen finns kvar i tidningen till och med i morgon. FrÄgorna kommer varje dag under hela september pÄ sidan tre.

"HundraÄringen som klev ut genom fönstret och försvann" av Jonas Jonasson rekommenderas alla dagar i veckan. Den roligaste bok jag har lÀst.

Gubbar som jag ska inte ta i sÄ att det knakar nÀr vi spelar golf. I mitten av juli sedan spelade jag golf med en av vÄra sommarvikarier. Jag ville förstÄs visa vad jag kunde och hade planer pÄ att nÄ green frÄn utslagsplatsen pÄ ett kort par fyra hÄl (256 meter). RÀknade med att jag skulle fÄ hjÀlp pÄ vÀgen av en extremt torr och hÄrd mark och en kraftig medvind. Jag tog i som jag aldrig har gjort tidigare för att fÄ ivÀg bollen lÄngt, och sedan förhoppningsvis fÄ se den rulla upp pÄ green. Bollen gick istÀllet Ät helt fel hÄll, och det kÀndes som om ryggen gick av nÀr jag fullföljde mitt hÄrdaste slag nÄgonsin. Sedan hade jag ont i ryggen i flera veckor, och jag har hÄllit mig borta frÄn golfen.
Men i veckan vĂ„gade jag mig ut igen, och ryggen höll. Men jag fick dock som vanligt stryk av min far, som Ă€r 86. FĂ„r skylla pĂ„ att jag inte spelat golf pĂ„ sex veckor. Han kontrade dock snabbt med att berĂ€tta att han inte hade spelat pĂ„ sju veckor


Veckans rubrik hittar jag pÄ aftonbladet.se: "Svenska mÀstarna slaktade finskt topplag."
SportsprÄket Àr lite friare Àn övriga tidningssprÄket, men jag undrar hur slakten egentligen gick till? LÄter som om det var ganska blodigt.

Stavningskontrollen vill Àndra Pugh till Puh. I övrigt godkÀnner den resten av texten. Nu hoppas jag att allt Àr rÀtt.

Trevlig helg!


LĂ€s mer om