Förlåt att vi stör det här är vår strand herr direktör!

Gotland2014-06-23 05:31
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det knackar på dörren och utanför står en fly förbannad man med ett handskrivet papper i handen.

Han har ilsknat till och skrivit ner vad han tycker. Om hur en nyinflyttad person från fastlandet köper hus på södra Gotland och ställer till ett litet helvete för närmaste grannen.

Mannen som knackar på dörren har egentligen inte med det här att göra, men tycker ändå att rätt ska vara rätt. Han har kört nästan tre mil för att konsultera mig.

– En insändare i tidningen kanske? säger jag och läser upp vad han skrivit.

Det är bra skrivet, ilskan är inte att ta fel på, men vissa uttryck skulle ge tidningens ansvariga utgivare stora problem. ”Men om du skriver om och tar bort några av de grövsta orden, ”satkärring” till exempel, så kanske...”

–Då skiter jag i det, säger han och åker hem igen.

Helsidesannons i tidningen:

Butiken upphör allt ska bort, 30-80%!

Samma butik skulle upphöra redan för två år sedan. Och i fjol. Utförsäljning 30-80 procents rabatt då också.

Hur stort lager av ”allt” har butiken egentligen?

Gotlandsbåtens VD Lars Meijer förklarar varför stabiliseringstestet av den nya färjan M/V Västervik, som ännu inte lämnat hamnen i Grekland, blivit så försenat:

– Det måste vara vindstilla för att vi ska kunna genomföra testet.

Är det inte bättre att testa stabilitet när det blåser?

Jag har varit på träningsläger hos de två gotländska varpalegendarerna Erik och Uno Norman i Bunge. De har gjutit en varpa åt mig, men den fungerar inget vidare så ny gjuter de ytterligare en. Jag har försökt antyda att det kanske inte är något fel på varporna, utan på kastaren. De säger inte emot och de har vissa synpunkter på hur jag kastar. Det är något med tekniken som är uppåt väggarna.

Så nu har jag fått en del tekniska råd och i kombination med nya varpan med exakt gjorda tag för mina fingrar kan jag bara inte misslyckas, anser de.

Det kan i alla fall inte bli sämre.

När den ilskne mannen i inledningen av krönikan åkt hem kommer jag att tänka på vår älskade poet Gustaf Larsson och hans dikt ”Vem söks?”

Vem söker ni? De skär i märg och ben

tre små ord av smått förakt, tre ord av sten.

De stinger i mitt hjärta, de hettar i mitt blod

där vi går på fäders mark vid Dannbod.

Vem söker ni? Förlåt att vi stör!

Detta är vår strand, herr direktör.

KRÖNIKA

Läs mer om