Alla har vi något att klaga på

Gotland2015-07-18 06:10
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Man kan undra egentligen, om det finns några som är riktigt nöjda?

Bönderna ba ”åh det är så synd om oss, vi får inga pengar och vi konkurrerar på orättvisa villkor och vi går i konkurs och folk köper kött från Brasilien”. Och lärarna ba ”åh det är så synd om oss, vi får inget betalt och ungarna är galna och föräldrarna är galna och betygen är skit och det finns ingen respekt och disciplin”. Och rasisterna ba ”åh det är så synd om oss, invandrarna tar våra jobb och våra skattepengar och de brer ut sig och hotar vårt etiska arv”.

Och kulturarbetarna ba ”åh det är så synd om oss, vi får inga pengar och bara de kommersiella har verkligen någon chans och vi får alldeles för lite plats i samhället fast att kulturen ju faktiskt är det viktigaste av allt”. Och miljökämparna ba ”åh det är så synd om oss, de hugger ner våra skogar och förgiftar våra sjöar och snart väntar världens undergång och hur ska det egentligen gå för våra barn?”. Och småföretagarna ba ”åh det är så synd om oss, fast vi bär hela samhället så svarar aldrig regionen när vi ringer och de ger oss aldrig de tillstånd vi behöver”. Och alla företagare i korus ba ”åh gud det är synd om oss, vi får inte försämra villkoren för våra arbetare så att vi kan tjäna ännu mer pengar”.

Och landsbygdsbefolkningen ba ”åh det är så synd om oss för ingen bryr sig om oss och alla diskriminerar oss och fast att det är vi som får hela Sverige att leva så får vi inte ens några gatulysen”. Och pensionärerna ba ” åh det är så synd om oss, fast att det är vi som byggt det här landet så får vi inga pengar, nej, i stället får vi sitta på vidriga äldreboenden och ruttna bort alternativt svälta eftersom vi knappt får mat”. Och männen ba ”åh det är så synd om oss, allt vi gör blir fel fast att nästan alla av oss så himla gärna vill att det ska bli rätt, vi är så himla missförstådda jämt”. Och kapitalisterna ba ”åh det är så synd om oss, ni kallar oss för onda och elaka när vi hugger ner alla skogar och förgiftar alla sjöar för att tjäna pengar och det blir vi jätteledsna av att höra”.

Och kvinnorna ba ”åh det är så synd om oss, ni har förtryckt oss sedan Jesu Kristi födelse och fortsätter strukturellt att trycka ner oss fast det är vi som gett er alla livet”. Och djuren ba ”åh det är så synd om oss, ni plågar oss och misshandlar oss och stänger in oss i burar och äter upp oss trots att ni inte skulle finnas utan oss”. Och Ulf Lundell ba ”åh det är så synd om mig, feministerna hatar mig och min dotter påstår att jag har varit en jättedålig pappa fast jag inte alls var det!”. Och de sjukskrivna och arbetslösa ba ”åh det är så synd om oss, vi har ont och får inte tag på några jobb och dessutom är vi så fattiga att vi får fira jul hos Frälsis”. Och alla rika ba ”åh det är så synd om oss, vi måste betala skatt”.

Ingen är nöjd. Alla är missnöjda. Kanske är det därför vi kommit så långt.

Läs mer om