Vad hände med de stolta visionerna?

Det före detta regementsområdet Visborg ska knytas ihop med den befintliga staden och 3 500 nya bostäder ska byggas.

Det före detta regementsområdet Visborg ska knytas ihop med den befintliga staden och 3 500 nya bostäder ska byggas.

Foto: Gunnar Britse

Gotland2019-01-31 16:45
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Visby växer och Region Gotland planerar för ett helt nytt bostadsområde. Det före detta regementsområdet Visborg ska knytas ihop med den befintliga staden och 3 500 nya bostäder ska byggas. Hållbarhetsprogrammet planerar för en attraktiv och hållbar stadsutveckling.

Den första detaljplanen har nyligen varit på samråd och tyvärr finns inte den djärva och visionära hållningen från Hållbarhetsprogrammet kvar. Det får oss att undra vad som hänt på vägen mellan de stolta visionerna och den konventionella detaljplanen som presenterats.

Vi efterlyser en diskussion om hur hållbar stadsutveckling ser ut när den fylls av samskapande och glädje över att undersöka möjligheter tillsammans, när de kommunala förvaltningarna vågar bjuda in och prova okända vägar.

Visbys växande måste förhålla sig till de Globala Målen, FN:s 1,5-gradersmål och Miljökvalitetsmålen. Hur kan vi alla bidra för att ställa om till ett koldioxidneutralt liv försörjt av naturens ekosystemtjänster inom en generation?

Vi behöver vara många som är med och skapar den framtid vi vill vara en del av. Att bygga nytt är ett stort ansvarstagande.

I Visby finns en tendens att bygga på oexploaterad mark istället för att återanvända bebyggd mark. Att förtäta den stad vi redan har kan spara värdefulla ytor för odling, friluftsliv och ekosystemtjänster.

Se naturens egenvärde istället för att betrakta den som en outnyttjad resurs. En tät stad kan även vara en grön stad om den planeras klokt. Förtätning av vår befintliga stad ökar möjligheterna att nyttja redan gjorda investeringar i form av gatunät och offentliga byggnader vilket kan förstärka upplevelsen av stadsrummen.

Fyll staden med fler människor istället för att breda ut den ännu mer. När gaturummen befolkas blir de attraktiva.

Störda ekosystem och krympande biologisk mångfald står tillsammans med klimatfrågan högst på FN:s lista över miljöproblem som mänskligheten behöver hantera.

Vi behöver studera hur stadens ekosystemtjänster kan stärkas och hur de bäst kommer stadens invånare till del.

Varje projekt måste inte lyckas från början, utforskande kräver mod. Bostäder behöver kompletteras med sociala och offentliga funktioner. Vilka funktioner som behöver tillföras Visby bör kartläggas med lokala och globala hållbarhetsmål som ram. Vad finns i dag, och vad behöver göras?

Vi vet att vi redan nu behöver göra stora ändringar i vårt sätt att leva om vi ska kunna skapa ett hållbart samhälle.

Vi kan välja att aktivt påverka vår framtid. Vägen framåt är att undersöka nya möjligheter.

Läs mer om