Stöd för de svaga
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Vi har många grupper i samhället som behöver hjälp med just konsumentrådgivning och skuldsanering. Gustav Hoffstedt borde skaffa sig bättre underlag innan han uttalar sig. Jag har personlig erfarenhet av att jobba med grupper som behöver den här hjälpen. Personer som av okunskap och/eller dålig ekonomi riskerar att hamna hos Inkassoföretagen och Kronofogden.
Tycker inte Du Gustaf, som ordförande i socialnämnden, att de här grupperna behöver den hjälpen det innebär, att få rådgivning och så småningom komma ur skuldfällan?
Eftersom det tydligen är kö hos Konsumentrådgivningen kan jag tvärtemot tycka att man skulle utöka antalet tjänster. Men det är väl som vanligt så att den moderata politiken inte omfattar de svagaste i samhället?