Nu bildar vi Knutpunkt Hemse

Torgdagen. Då är det livligt i Hemse. Nu vill "Knutpunkt Hemse" bland annat stärka Hemse som centralort, skriver interimstyrelsen. Arkivfoto: Rolf jönsson

Torgdagen. Då är det livligt i Hemse. Nu vill "Knutpunkt Hemse" bland annat stärka Hemse som centralort, skriver interimstyrelsen. Arkivfoto: Rolf jönsson

Foto: Rolf Jönsson

Gotland2012-08-03 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Hemse, som tidigare kallats Hemsö eller Högby, är en gammal bosättningsplats. Genom att kommunikationslederna fick en knutpunkt i Hemse, utvecklades samhället. En av de nord/sydgående vägarna på Gotland har sedan urminnes tider haft sin sträckning på ancylusvallen som går genom samhället. Den vägen korsas i Hemse av den väst/östgående väg som leder mellan de viktiga hamnplatserna Klintehamn och Ronehamn.

En annan viktig kommunikationsled som betytt mycket för samhällets utveckling är järnvägen som kom till Hemse i slutet av 1870-talet, då som slutstation på sträckan Visby - Hemse. Även mellan Hemse och Ronehamn fanns i början på 1900-talet en järnvägslinje.

Hemse har från att vara en ren jordbruksbygd utvecklats till ett köp- och servicecentrum för den omkringliggande bygden. I Hemse finns det i dag ett bra serviceutbud i olika branscher, såväl kommersiellt som kommunalt. Ett arbete behöver göras för att öka Hemses attraktion för att ytterligare utveckla samhället och skapa ytterligare arbetstillfällen.

Vill du vara med och påverka utvecklingen där du bor?

Ett sätt att påverka utvecklingen i sin bygd är att bilda ett så kallat Utvecklingsbolag, vilket har gjorts på flera olika håll på Gotland, där privatpersoner, företagare, organisationer har gått in och köpt aktier för att kunna vara en dialogpartner till region och län.

Syftet med att bilda ett Utvecklingsbolag i Hemse, är att stärka Hemse som centralort på södra Gotland och utgöra ett framtida fungerande kraftfullt nätverk för Hemses utveckling. Att bilda ett Utvecklingsbolag med brett ägande är ett sätt att säkerställa framtida utveckling av näringslivet och samhället. Utvecklingsbolaget är ett "non-profit"-företag med en bolagsordning som främjar ett brett ägande och en möjlighet att söka offentlig finansiering för olika projekt. En interimsstyrelse tillsattes den 9 maj på ett bildandemöte på Hemse Matsal då ett 30-tal aktier tecknades.

Målet är att till bolagsbildandet den 11 september ha minst 100 aktieägare och en bred representation från hela Hemse samhälle med omnejd i styrelsen. Du är välkommen att som medborgare med ambition att påverka utvecklingen av Hemse som serviceort på södra Gotland teckna aktier i bolaget fram till 20 augusti.

Läs mer om