Märks inte besparingar i sjukvården?

Gotland2012-01-24 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Anders Sylvan, jag funderar på besparingarnas konsekvens och jag förstår inte varför ledningen säger till media att besparingarna inte kommer att ha några konsekvenser??

Jag tänker att ni istället skulle säga, typ:

Nu när verksamheten ska bantas in i sin ekonomiska kostym, så kan vi INTE erbjuda samma vård som innan. Det kommer att märkas att vi bantar verksamheten, och det handlar om fördelningspolitik som vi måste anpassa oss efter - det är ett politiskt beslut.

Personalen kan inte tänja sig ytterligare, de gör ett toppenjobb och just nu kartlägger vi nuläget och ser över våra rutiner, för att FÖRSÖKA ge patienterna god vård trots en mindre kostym.

Att säga att det inte har konsekvenser och inte kommer att märkas, det sätter oss vårdpersonal i kläm. Vi arbetar ju med patienterna som uppdragsgivare utifrån vår kunskap och med stöd från Socialstyrelsens riktlinjer och beprövad erfarenhet och har fullt upp och kompenserar ofta ambitiöst och ansvarsfullt för besparingar genom att öka arbetstempot, men vi lyckas inte längre helt för vårdskadorna är många nu, tusentals!

Jag undrar nu om det finns någon särskild anledning till att du inte skyddar och stöttar oss, utan istället ökar kraven ytterligare i en redan mycket ansträngd och riskfull arbetsmiljö?

Varför säger du inte som det är?

Med vänlig hälsning

Läs mer om