Har jag räknat rätt?

Gotland2009-06-11 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Gillar inlagd sill och strömming. Ingår i min basmat. Vetenskapen säger att det är fullvärdig mat. Närmaste matvaruaffär tar 10:90 kronor för fyra gram lagerblad.
Nu till den matematiska frågan. Hur mycket kostar lagerblad per kilo? Silver i form av tackor kostar 3 900kronor/kilo.
Är det så här? Lagerblad är inte värt sin vikt i guld men svindlande nära priset på silver.
Läs mer om