Ett felaktigt beslut, Åke Svensson

Gotland2006-01-13 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
En liten undran, Åke Svensson..
När våra folkvalda politiker i sann demokratisk ordning, en gång i tiden, skrev alkohollagen, så var väl grundtanken med den att bland annat försöka förhindra missbruk av alkohol!
Du Åke Svensson kör över dina "egna" tjänstemän, som har uppdraget att se till så att gällande alkohollag efterlevs. Visst behöver vi arbetstillfällen på vår fina ö för att kunna bo och leva här. Men absolut inte, på vilka villkor, som helst. Vi vet ju alla, att det finns människor som har stora problem med spritmissbruk, tycker du då Åke att detta är ett rättfärdigt sätt att hjälpa dessa. Ta ett snack med dom som jobbar med dessa problem, på ideell basis till exempel IOGT A: A. (Anonyma Alkoholister). Vad ger detta för signaler för andra viktiga beslut, gäller inte dessa eller?
Jag har ingen aning om vilken krog som, diskuteras i media, det är sakfrågan som är viktig eller hur Åke? Om en krogägare enligt media, trots flera påpekande, fortsätter att strunta i den gällande lagstiftningen. Då tycker jag att du Åke Svensson som av kommunstyrelsen fick uppdraget att ställning till hur problemet skulle lösas, har tagit ett felaktigt beslut. OSA.
Läs mer om