Benneck vill pressa ner lönenivåerna

Gotland2005-04-28 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Man kan fråga sig var Lars-Erik Benneck (m) fått luft ifrån. I vilket fall som helst så har han gjort sig till talesman som en egoisternas egoist. Bennecks senaste snilleblixt är att regeringen straffar dem som arbetar. Ganska så hårresande tankegångar, men vet man att för moderater skall skatt endast betaslas till kungahuset, kyrkan, polisen och försvaret, så faller liksom pusselbitarna på plats. Att betala skatt till våra generella välfärdssystem är liksom fult. Det är därför som moderaterna vill straffa de sjuka och arbetslösa genom sänkta ersättningarna och införa extra karensdagar. Genom sänkta ersättningsnivåer i våra trygghetssystem, så kommer lika säkert som amen i kyrkan, lönerna att pressas nedåt. Då kommer efterfrågan på arbetskraft att öka genom att fler tvingas ut i rena låglönejobben, eftersom våra sociala skyddsnät då hamnar på nivåer som det inte går att leva på. De nya moderata jobben är av typ bärplockning och pigtjänster, har det meddelats från moderaternas högborg.
De arbetslösa skall alltså bli små puttar i blåbärsskogen.
Moderaterna är inget annat än ett lönesänkarparti.
Deras nya retorik är inget annat än läpparnas bekännelse.
Vad moderaterna vill är att få till stånd ett systemskifte på arbetsmarknaden.
De vill skjuta den svenska välfärden i sank.
Moderaternas vice ordförande sade nyligen i teve att målet med moderaternas politik är att etablera en lönenivå på 10 000 - 12 000 kronor i månaden för en stor grupp löntagare. Genom att sänka golvet för lönerna kommer hundratusentals löntagare med vanliga jobb att få se sin lön sänkas. Inspirationskällan är den amerikanska arbetsmarknaden med många arbetande fattiga. Där ensamstående mammor tvingas ta både två och tre jobb för att klara sin försörjning.
Kommunal har nyligen tagit fajten för minst 15 000 kronor i månaden.
Med en moderat politik måste alla löntagare ta fajten för löner det går att leva på och generella trygghetssystem värda namnet.
Moderat politik är inget annat än egoism av värsta sort.
Med andra ord, sköt dig själv och skit i andra.
Läs mer om