Räkna med oss äldre i samhällets krisberedskap

I dessa dagar behöver vi alla förbereda oss på en samhällskris, och i värsta fall ett krig. 
 

Ett skyddsrum som ska stå emot om hela huset ovanför rasar ihop. ”Skyddsrummen är eftersatta. Det saknas helt krav på att de ska vara tillgängliga för dem med fysisk funktionsnedsättning”, skriver företrädare för Svenska Kommunalpensionärernas förbund.

Ett skyddsrum som ska stå emot om hela huset ovanför rasar ihop. ”Skyddsrummen är eftersatta. Det saknas helt krav på att de ska vara tillgängliga för dem med fysisk funktionsnedsättning”, skriver företrädare för Svenska Kommunalpensionärernas förbund.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Insändare2025-04-05 11:05
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Vi i SKPF Pensionärerna har frågat våra medlemmar och fått tusentals svar som visar att viljan att bidra till den gemensamma beredskapen är stor. 

Flera svarande från Gotland skriver att de kan bidra med tidigare erfarenheter från sjukvården. Andra beskriver hur de kan hjälpa till med alltifrån barnomsorg till räddningstjänst och transporter. Ytterligare andra svarar att de kan bidra genom att vara goda medmänniskor. 
Men för att det frivilliga engagemanget ska komma till nytta måste vår gemensamma välfärd stå mycket bättre rustad. 

Det är inte hemligstämplat att beredskapen för kriser på många sätt är undermålig - det larmade Socialstyrelsen om i början av året. På sjukhusen saknas det vårdplatser och inom äldreomsorgen saknas det planering.

En undersökning myndigheten gjorde 2023 visar att Gotland inte hade någon kontinuitetsplan för hemtjänsten, med syfte att verksamheten ska fungera även under kris. Det saknades också en evakueringsplan för särskilda boenden för äldre. 
Även skyddsrummen är eftersatta. Det saknas helt krav på att de ska vara tillgängliga för dem med fysisk funktionsnedsättning, enligt MSB. Dessutom finns en lucka i ansvaret för att informera om de skyddsrum som finns. Knappt hälften av våra medlemmar vet var deras närmaste skyddsrum ligger, enligt vår enkät. Två statliga utredningar har föreslagit att kommunerna ska få ansvar för detta, men skarpa beslut dröjer.

Bristerna riskerar att särskilt drabba de äldsta, de med sjukdomar och funktionsnedsättningar. Samtidigt är vi många äldre som vill hjälpa till att stärka beredskapen. Vi har därför flera uppmaningar:

• Räkna med oss äldre när samhället rustar upp. Använd oss, våra livserfarenheter och kunskaper. Men glöm inte de som kommer att behöva extra stöd.
• Säkra att äldre kan få sjukvård och äldreomsorg efter behov – både till vardags och i kris. Regionen och kommunen måste se till att det finns tillräckligt med vårdplatser och beredskapsplaner för äldreomsorgen.
• Informera lokalbefolkningen, även de som inte är digitala, om var de närmaste skyddsrummen finns och hur de ska användas. Kommunerna borde redan nu ta ansvar för detta. 
• Inför krav på att skyddsrummen ska vara tillgänglighetsanpassade. Regeringen måste se till att kravet gäller såväl befintliga som nya skyddsrum.