Emanuel: "Gick jag inte in i väggen 2014 kommer jag aldrig göra det"

Trots att han numera har Stockholm som bas har Emanuel Norrby Gotland i sitt hjärta. Ön är hans avslappningsplats. Gotlänningen Emanuel Norrby, bördig från Fröjel, kan se tillbaka på snart tio år som professionell musiker då han spelat med stora delar av den svenska musikeliten.

Emanuel Norrby.

Emanuel Norrby.

Foto: Joel Nilsson

INTERVJU2018-05-20 19:30

Det var i Fröjel som den numera 30-årige Emanuel Norrby växte upp i en familj där musiken ständigt var närvarande. Med två musikintresserade föräldrar, en pappa som är musiklärare och ett pojkrum vägg i vägg med ett rum fyllt av musikinstrument kan man säga att han lekte sig fram till det som idag är hans yrke.

– Vi hade ett musikrum. Det var som ett fantasirum fyllt med mikrofoner, syntar, gitarrer, flöjter och en cello. Ja, allt man kan tänka sig, så det var väldigt naturligt och luststyrt att spela, förklarar Emanuel Norrby och fortsätter:

– Man kunde på sekunden ändra sig; ”Nu vill jag testa flöjten istället för synten”.

Han berättar att musiken har format honom, sättet att förhålla sig till musik. Att det ska vara kul.

– Det var därför som jag valde bort musiken på gymnasiet för jag ville inte ha ett akademiskt förhållande till musik. Det ska vara kul och det är en filosofi som jag kan applicera på mitt musicerande även idag.

På frågan om det är något visst musikinstrument som är ”hans eget” så tvekar han även om det är som huspianist i det populära tv-programmet ”Så ska det låta” som han numera är känd för den breda massan.

– Jag har alltid hoppat runt bland olika instrument, men det är inte alla som jag skulle traktera professionellt även om alla instrument hänger ihop.

Han förklarar att det är gehöret som är hans starka sida, så fort han lyssnar på en musikslinga så kan han ta fram den igen på ett musikinstrument.

Vi pratar om musiken som ett allomfattande språk, bortom världens alla gränser och han håller med. Musiken är ett universellt språk där man kan tala med varandra oavsett nationalitet, ett sätt att möta och nå andra.

Att han skulle kunna försörja sig på musiken har aldrig varit en plan eller en tanke, det har helt enkelt blivit så på ett ungefär lika lekfullt och spontant sätt som hans förhållande till musik. Den dagen det inte är kul tänker han inte fortsätta. Det säger han mycket bestämt.

Den unge Emanuel Norrby gjorde det han kallar för en ”klassisk eftergymnasial resa”. Med det menar han långresor till Australien och Nya Zeeland. Därefter blev det jobb som musiklärare, bland annat har undertecknads barn blivit undervisad i musik av Emanuel som var mycket populär som lärare bland eleverna.

– Min tanke var att jobba just som lärare, men när jag arbetade som förskolelärare i Stockholm blev det automatiskt så att jag träffade folk i musikbranschen och knöt kontakter. Så blev det bara så att jag började jobba med musik. Det har inte varit en spikrak väg.

I dag har den inte så ”spikraka vägen” blivit till en resa rakt in i musiksverige och Emanuel Norrby har försörjt sig på musiken i hela nio år. Det innebär två år i Diggiloo-bandet, mellan 2013-2014, och därefter som kapellmästare i två år, mellan 2015-2016. På frågan om det var ett stort steg att utses till kapellmästare, som innebär både ledaransvar och viss ära, svarar Emanuel Norrby:

– Jo, visst är det ett ansvar, en viktig position, men man väljer att spela med sådana musiker som man har förtroende för så det brukar bara flyta på.

Emanuel Norrby har beskrivits av artistkollegor som en mysig krambjörn som bjuder sina kollegor på kinderägg. När jag för det på tal börjar han skratta. Men auktoritär det är han tveklöst, om det vittnar episoden på succéarrangemanget Så mycket Burgsvik, som Emanuel och kollegan och gotlänningen Robin Waernqvist startade 2012, då Emanuel resolut avbröt en konsert och läxade upp två överförfriskade åskådare som började gruffa med varandra. Det blev en omtalade händelse i olika medier som Emanuel fick mycket beröm för. Med pondus vände han en tråkig situation.

Om vi backar tillbaka till barndomens musikrum, ett rum som bokstavligt talat var en spelplats för musikglädje och fantasi, så är det där han på sätt och vis tillbaka där igen i och med att han medverkar i långköraren och klassikern "Så ska det låta".

– Jag hade jobbat med Sarah Dawn Finer tidigare och när hon blev programledare så kom jag på tal. Det var absurt att hamna där, det är löjligt roligt och jag har följt det programmet sedan det började sändas.

I andra familjer kanske man som tv-tittare sjunger med i låtarna, men hos familjen Norrby spelade man med.

– Det programmet hänger ihop mycket med min uppväxt och att man använder örat. Som sagt, det är min styrka, mitt gehör.

Om man tar en titt på Emanuel Norrbys instagramkonto är det lätt att se att tempot är högt och jag läser bland annat om 118 kritikerrosade föreställningar med Danny Saucedos succéshow NU på Hamburger börs.

– Det har blivit 2,5 säsong, så länge tror jag inte att någon spelat där. Det är en massiv föreställning med mycket dans, ljud och ljus, säger Emanuel.

Föreställningen har under våren flyttats till Göteborg för ett fem veckor långt spelschema. Tempot är med andra ord högt för musikern Emanuel Norrby som en gång valde att inte satsa på musiken rent akademiskt, utan lät lusten och musikglädjen styra. Ett sätt att orka med det intensiva livet i musikbranschen är, vilket man också kan se på Instagram, att Emanuel valt att börja springa.

– Jo, löpningen är något nytt för mig. När jag tackade nej till Diggiloo 2017 så var det första våren på länge som jag inte behövde sitta i en musikkällare och förbereda arrangemang. Då bestämde jag mig för att börja träna.

Jag påpekar lite försiktigt att han ser vältränad ut och frågar försynt om han har en stylist, nu när han är med i tv. Han är cool i sin klädsel och i ett av programmen retas Sarah Dawn Finer med gotlänningen och kallar honom för ett ”gutefår klädd i leopard”. Emanuel skrattar när jag för det på tal och erkänner att han har en stylist speciellt för det programmet, Cecilia, och att han tycker att det är kul med kläder. Vi återkommer till löpträningen och han berättar att han bor i Liljeholmen och brukar därför ta löparrundor längs med vattnet. Musiken i lurarna är ”arg musik”.

– Det är bra med arg musik, som amerikanska rapmetalbandet Rage against the machine och göteborgsbandet LOK, när man ska jobba mot kroppen, säger han muntert. Ett annat sätt att koppla av är resor med flickvännen, senast blev det en resa till Rom. Vikten av att varva ner är något som Emanuel beskriver som en livsinsikt, hur man måste dra en gräns mellan arbete och ledighet.

– Det är viktigt när man har ett jobb som är ens hobby. Det är så lätt att det annars flyter ihop. Andra kanske ser det som en härlig grej att ens jobb är så, men man måste verkligen vara ledig ibland.

Emanuel berättar att han har jobbat väldigt mycket de senaste somrarna. "Så mycket Burgsvik" beskriver han inte bara som ett heltidsjobb utan som tre heltidsjobb som varar under tre månader.

– Jag har tagit en screenshot på min kalender för några år sedan. Då hade jag Lotta på Liseberg, Diggiloo och Så mycket Burgsvik. Det var 2014 och nu, så här efteråt, tänker jag: ”Oj, vad jag var ung”. Att jag inte gick in i väggen då, då kommer jag aldrig att göra det!

Gotland är en viktig del i Emanuels liv och förblir i hans hjärta. Det är här han laddar batterierna och han ser ön som ett andningshål och en avslappningsplats.

– Jag har en härlig relation till Gotland. Det är här jag slappnar av och ett av mina smultronställen är Kastalen i Fröjel. Där kan man må gott och bara sitta och se ut över havet med Karlsöarna i horisonten.

Texten publicerades i maj-numret av Gotland Just Nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om