Regionen startar lovfritids på prov

Barn- och utbildningsnämnden avser att fatta beslut om att från och med hösten 2015 starta försöksverksamhet med lovfritids på Gotland.

Foto: Hasse Holmberg / TT

Gotland2014-11-19 15:29

Lovfritids ska erbjudas elever som inte har en ordinarie fritidshemsplacering att under höst-, sport- och påsklov få en fritidsplats i de fall föräldrarna arbetar eller studerar. Innan ett slutgiltigt beslut kan verkställas måste dock regionfullmäktige fatta beslut om inskrivnings- och avgiftsregler för lovfritids.

– Det är bra att vi kan få prova att erbjuda lovfritids på Gotland. Det underlättar för de familjer som bara har behov av fritidshem under loven och som har svårt att ordna tillsyn på annat sätt. Att det blir en försöksverksamhet beror på att det är svårt att veta hur många som kommer att nyttja möjligheten samt att fritidshemmets pedagogiska grunduppdrag inte får äventyras, säger Brittis Benzler, ordförande i barn- och utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.

Försöksverksamheten kommer att utvärderas våren 2016 innan man tar ställning till om det ska övergå i en ordinarie verksamhet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om