Montessorielever i skolan på lördag
Rute hembygdsförening får delvis igenom sin begäran om hastighetsbegränsning sommartid till 50 km i timman längs Lergravsvägen från Valleviksavfarten till Furildsbron. Det är länsstyrelsen som har fattat beslutet om hastighetsbegränsningen.
Men den nya fartgränsen sommartid kommer bara att gälla en del av Lergravsvägen. Från anslutningen av väg 707 (mot Fårösund) och vägens slut i Lergrav. Längs den sträckan blir vägen smalare och krokig med på sina ställen begränsade siktförhållanden. Det är bara på den sträckan som det kan finnas skäl att införa gränsen 50 km i timman sommartid, anser länsstyrelsen.
I sitt beslut har man också tagit hänsyn till vad hembygdsföreningen har anfört om trafikfarorna sommartid med många cyklister, bilar, motorcyklister, varutransporter, turistbussar, traktorer, jordbruksmaskiner samt militärfordon på vägen. De remissinstanser som har yttrat sig tillstyrker samtliga utom en. Det är kommunens tekniska nämnd som inte tycker som polisen och vägverket.
En funktionshindrad man boende på södra Gotland får dispens för att få köra med ett terrängfordon på allmän väg. Fordonet får dock inte framföras fortare än 30 km i timman. Normalt får man inte framföra ett sådant här fordon fortare än 20 km i timman. Mannen som har fått tillståndet är funktionshindrad efter en olyckshändelse.
Ingrid Sundberg, Asarvegatan i Hemse, ringde och berättade att hon har mängder av blommande vintergäck hemma hos sig. En fint vårtecken!
Har du själv sett eller hört något som ger hopp om annalkande vår..?
Ring GA, 202551 eller 202554 och berätta.
Du kan som vanligt också skicka e-post; redaktion@gotlandsallehanda.se
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!