Gotlänning säljer trillingnöt för 500

En annons för en Aladdinask har blivit en stor snackis i sociala medier. Nu berättar säljaren om hur han fick idén att lägga ut chokladasken till försäljning.

Foto: Bertil Enevåg Ericson / TT

Gotland2014-12-19 10:32

En annons i tidningarna har blivit en stor snackis i sociala medier. En person på Gotland vill nämligen sälja en Aladdinask med den klassiska trillingnöten. Anledningen är att nöten har försvunnit från Aladdinasken och säljaren hoppas att efterfrågan på Gotland är stor.

– Det är två personer som ringt om chokladasken. En gubbe skulle höra med sin fru först och eventuellt återkomma. Sedan var det en tjej som hörde av sig via sms, säger säljaren Peter.

Hur kom du på att du skulle lägga ut annonsen?

– Jag tycker att det är kul att sätta in en annons och se om man kan få mer för asken än vad man gav för den. Rent spekulationsmässigt är det här väldigt roligt.

Hur viktig tycker du att trillingnöten är?

– Jag vet inte. Jag tycker den är okej. Jag läste i Aftonbladet om att de skulle sluta att tillverka den för att den var för dyr produktionsmässigt. Det var då jag beslutade mig för att köpa två askar och sedan lägga ut dem till försäljning.

Det står i annonsen att en ask kostar 500 kronor. Går det att pruta något?

– Inte som jag har tänkt. Det finns fler askar på Tradera också. Men där är det budgivning och tar mer tid. Vill man ha den innan jul, då ska man köpa den av mig, säger säljaren Peter till Helagotland.se.

Nu återstår det att se om askarna med den åtråvärda trillingnöten kommer att säljas. Innan jul vet vi om det gick vägen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om