Bok om LAU nominerad till Årets hembygdsbok 2022
Boken -Lau – livet i en strandsocken
Foto: Sofia Hoas
nomineras av Gotlands Hembygdsförbund till Årets Hembygdsbok 2022.
I år har Gotlands Hembygdsförbund brottats med beslutsvånda. Två fantastiskt fina sockenböcker har lämnats in som förslag till att bli Årets Hembygdsbok 2022, att skicka vidare till Sveriges Hembygdsförbund. Det är en från Lau och två från Östergarn (Del 1 och Del 2). Båda är vackra och fångar in sina socknar väl.
Ändå föll valet till sist på boken om Lau med följande motivering:
Det är en mycket välskriven, innehållsrik, stringent och vacker bok om Lau socken.
Texterna grundar sig på en gedigen forskningsinsats som samtidigt är språkligt lättillgänglig. En stor fördel för boken är ju det textmaterial som skrivits av Fäi-Jakå (Jakob Karlsson vid gården Fie) under åren 1889 – 1929 i brev till Mathias Klintberg. Den senares fotografier från 1900-talets första decennier är också en värdefull bas för boken.
Ingresser till alla nya avdelningar i boken ger kulturhistorisk bakgrund för hela Gotland och särskilt för Lau. Ofta som t ex i ”Honung – en binäring”, ”Sjukdomars plåga” och ”Salpetersjudandet – ett kungligt påbud” inleds de med ett än vidare historiskt perspektiv. Sammantaget ger Lau – livet i en strandsocken en spännande läsupplevelse och har en värdefull folkbildande karaktär.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!