Välfylld kurs i surdegsbakning. En vacker lördag i mars genomfördes på Ljugarn, i Sjöviksgårdens fina nyrenoverade kök, en bakningskurs på temat Beredskap-surdegar-bakning med och utan el, under ledning av Riina Noodapera. Kursen var späckad med information och praktiska moment kring surdegar, förvaring och användning till både vete och rågbröd, bakning av bröd i stekpanna både inomhus och utomhus på eld, bakning i lergryta och järngryta, mjukt såväl som hårt bröd och med många tips deltagarna emellan. De 20 personer som var på plats fick tillsammans göra 10 olika brödsorter inklusive morotspiroger, på olika stationer. Det var en liten utmaning med logistiken gällande utrymme för all kavling och ugnens användning, men det gick till slut med deltagarnas intresse och goda humör att få allt färdigt. De sista bröden fick delas ut dagen efter, på grund av att det är väldigt svårt att skära i ett varmt och nybakat rågbröd.
Kursen var ett samarbete mellan Sjöviksgården, Studieförbundet Vuxenskolan och med sponsring från Coop Ljugarn, Utvecklingsbolaget Ljusa Udden samt Labans Kvarn.
Kommande kurser på beredskapstemat sker i augusti med kurs i syrning-konservering av grönsaker och sedan i oktober med korvtillverkning. Båda kurserna på Sjöviksgården. Anmälan görs till Studieförbundet Vuxenskolan.
Välfylld kurs i surdegsbakning
Kurs i surdegsbakning i Ljugarn.
Foto: Privat
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!