Årsmöte med Visby Folkdansgille

Visby Folkdansgille pĂ„ Högby Äng i Hemse onsdagen den 31 juli 2025.

Visby Folkdansgille pĂ„ Högby Äng i Hemse onsdagen den 31 juli 2025.

Foto: Fredrik Lönngren

Föreningsliv2025-03-05 03:00

Årsmöte med Visby Folkdansgille. MĂ„ndagen den tjugofjĂ€rde februari hĂ€lsade vĂ„r ordförande Åke Tiles oss vĂ€lkomna till vĂ„rt Ă„rsmöte i Follingbo bygdegĂ„rd. Ett femtiotal medlemmar var nĂ€rvarande.

KjĂ€ll Sönnergren höll i ordförandeklubban under mötet. Vi klarade av dagordningens första punkter fram till verksamhetsberĂ€ttelsen i snabb takt. Denna tog dock litet tid dĂ„ föreningens verksamhet under Ă„r 2024 var omfattande. Visby Folkdansgille har under Ă„ret haft 35 trĂ€ningstillfĂ€llen. Onsdagsgruppen har trĂ€nat vid 22 tillfĂ€llen under Ă„ret. Medlemmar i Visby Folkdansgille har Ă€ven deltagit i aktiviteter arrangerade av GotlĂ€ndska Folkdansare. 

HĂ€r finns inte utrymme att ta upp alla Ă„rets tjugo uppvisningar. NĂ€mnas kan att söndagen den 7/1 arrangerade vi och GutebĂ€lgarna After Helg spel och danstrĂ€ff i Halla BygdegĂ„rd. Midsommarveckan var som alltid intensiv med sju uppvisningar. Gillesmedlemmar ansvarade för klĂ€dningen av midsommarstĂ„ngen pĂ„ Paviljongsplan. Vi var engagerade varje dag denna vecka. Tisdag den 5 november Dansuppvisning och utlĂ€rning för invandrare vid Komvux. GutebĂ€lgarna spelade och Eiwor Söderström ledde fem par frĂ„n gillet som visade nĂ„gra danser och bjöd sedan in alla att vara med. Mycket uppskattat evenemang. 

Efter förhandlingarna intog vi smörgÄstÄrta och kaffe med kaka. Till sist dansade vi under en timmes tid till musik av GutebÀlgarna.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!