Frukostmötet i onsdags, där regionen bjudit in till samtal om företagsklimatet på Gotland, var inledningsvis en seg tillställning.
Men när Peter Lindvall tog till orda blev det ord och inga visor.
Han var uppriktig om regionens dåliga utveckling vad gäller att skapa ett bra företagsklimat på Gotland, och ställde konkreta krav på att man måste gå från ord till handling och visa konkreta resultat.
– Ni har på er fram till midsommar i år att komma fram med en handlingsplan som kan presenteras på regionens koncernledningsmöte veckan efter, sade han bland annat.
Reaktionerna på talet, som delats flitigt på sociala medier, har varit överlag positiva. Peter Lindvall själv tror att det beror på två saker:
– För det första finns det en vilja bland företagen och näringslivsorganisationerna att vi faktiskt ska bli bättre tillsammans, och uppnå resultat i den här frågan.
– För det andra finns också den viljan internt hos oss på regionen. Vi vet att vi kan mer än vad resultatet hittills visar.
Har du fått några negativa reaktioner?
– Nja, egentligen inte. Någon undrade om ett frukostmöte var rätt ställe att dela ut arbetsuppgifter och ställa de här kraven. Det är det kanske inte egentligen, men lite friheter får jag väl ändå ta mig tänker jag.
– Men man är kanske inte van vid den här typen av ledarskap. Vi har inte alltid traditionen att kalla en spade för en spade, utan är mer diplomatiska.
Men har du inte ett eget ansvar också för att det inte händer något i den här frågan?
– Absolut har jag det. Jag är ytterst ansvarig för att se till att det fungerar på tjänstemannasidan, så kritiken är till stor del riktad mot mig själv. Jag måste också se till att leverera.