Det verkar vara tjall pÄ linjen mellan FÄrö och Visby

Bergman veckan och Almedalsveckan krockar i Är igen vilket fÄr ledarskribenten att reagera.

Bergman veckan och Almedalsveckan krockar i Är igen vilket fÄr ledarskribenten att reagera.

Foto: Montage (Joakim Nyberg/arkiv och Emil Lundberg/arkiv)

Turism & besöksnÀring2025-02-05 16:05
Det hĂ€r Ă€r en krönika. Åsikterna i texten Ă€r skribentens egna.

Krönika

Vad Ă€r det egentligen som pĂ„gĂ„r? Även i sommar krockar Bergmanveckan med Almedalen. Det Ă€r obegripligt att man Ă€nnu en gĂ„ng stĂ€ller till det för gĂ€ster, publik och Gotlands besöksnĂ€ring. 

I somras var det minst sagt stressigt för oss som Ă€r intresserade av bĂ„de politik och kultur. Och vi Ă€r rĂ€tt mĂ„nga i det mörka vĂ€rldslĂ€ge som rĂ„der. Först plattan i mattan upp till Bergmanveckan pĂ„ FĂ„rö. Kasta sig in pĂ„ inledningsceremonin av festivalen i kyrkan. Skynda vidare för att hinna se i alla fall en hel film pĂ„ plats. För att avsluta besöket med ett vĂ€rldsrekordförsök i snabbt nĂ€tverkande pĂ„ kvĂ€llens mingel pĂ„ Bergmancenter. Sedan pĂ„ minuten ombord pĂ„ fĂ€rjan för att till sist Ă„tervĂ€nda till Visby, snabbparkera och springa in pĂ„ invigningsminglet för Almedalsveckan. 

Flera intresserade ville, men hann inte med detta nĂ„got galna upplĂ€gg. BĂ„de potentiell publik och viktiga makthavare tvingas vĂ€lja. Visby eller FĂ„rö, politik eller film. Det urholkar bĂ„da arrangemangens tyngd. Det Ă€r klart att en kulturminister hör hemma pĂ„ Bergmanveckan. LikvĂ€l som filmbranschen ur flera aspekter behöver synas pĂ„ Almedalen. 



En besökare som stannar i fem dagar pĂ„ FĂ„rö spenderar pengar. Resa, boende, parkering, shopping och mat. Kanske Ă€ven en utflykt eller ett museibesök. Viktiga inkomster för Gotlands besöksnĂ€ring. Samma sak med en typisk deltagare pĂ„ Almedalen. Även om det dĂ€r oftast Ă€r arbetsgivare som stĂ„r för kostnaden. Men i det stora hela handlar det om intĂ€kter som gĂ„r till spillo nĂ€r arrangemangen krockar. I sommar blir det dessutom Ă€nnu tydligare nĂ€r Almedalsveckan justerar i programmet och drar i gĂ„ng redan klockan 15 pĂ„ mĂ„ndagen. DĂ„ krĂ€vs det en rallyförare för att ens hinna fĂ„ en glimt av Ingmar Bergmans ande pĂ„ FĂ„rö samma dag. 

Gotland Ă€r en drömdestination för mĂ„nga svenskar. En plats som erbjuder sĂ„ mycket. Magisk natur, fina hantverk och engagerade företagare som gör allt för att turisterna ska trivas. DĂ€rför borde tvĂ„ av de största arrangemangen pĂ„ ön sĂ€tta sig ned och lösa ut den hĂ€r knuten. Region Gotland och Bergmancenter kan bĂ€ttre Ă€n att krĂ„ngla till det för kultur- och samhĂ€llsintresserade personer. 

Politikerveckan lĂ„g förr om Ă„ren första veckan i juli, men tidigarelades för att inte konkurrera med familjeturism. Men dĂ„ blev det i stĂ€llet tjall pĂ„ linjen mellan FĂ„rö och Visby. Är det en maktkamp, gammal tradition eller ren slöhet som gör att ingen kan byta datum? Oavsett vad, fixa det hĂ€r till sommaren 2026. 

Gotlands Folkblad

Krönikan Ă€r publicerad pĂ„ oberoende socialdemokratiska Gotlands Folkblads ledarsida. Åsikterna Ă€r skribentens egna och speglar inte nödvĂ€ndigtvis ledarsidans hĂ„llning.