Turister i natten

Gotland2009-02-26 04:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Inger Harlevi och Gotlandsmoderaterna utmanar de andra partierna till att nattvandra eftersom Harlevi menar på att "politikerna ska ta del av verkligheten". Att nattvandra är en bra aktivitet som man som politiker kan delta i någon gång för att möta ungdomar på stan, inget som de politiska partierna ska ta över skötseln av.
För moderaterna krävs det tydligen sådana här aktivteter för att de ska möta "verkligheten". Vi andra politiker som lever och verkar i "verkligheten" behöver inte göra studiebesök för att förstå hur människor har det, det är något vi upplever varje dag. Men det kanske är så vi måste möta de gotländska moderaterna, att bjuda ut dem på olika besök för att de ska förstå hur det fungerar inom de verksamheter de är satta att styra.
Jag bjuder mer än gärna in Lena Celion till ett besök på "min" förskola så att hon kan se hur verksamheten fungerar idag och kanske få en förståelse för hur neddragningarna kommer att drabba barnen. Välkommen Lena och Moderaterna.
Läs mer om