Minskat stöd till idrottsledarutbildning
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
I föreliggande besparingsförslag från kultur- och fritidsnämnden på föreningslivet inför budgetåret 2010, vill man minska stödet till SISU Idrottsutbildarna med 25 procent, det vill säga 123 000 kronor inför nästkommande år.
Har man då beaktat konsekvenserna att det blir färre ideellt arbetande idrottsledare som kommer att kunna beredas en möjlighet att gå någon idrottsledarutbildning för att utveckla verksamheten för våra barn och ungdomar på Gotland? Det var ju sagt att barn och ungdomar skulle fredas i den kommande besparingen inför 2010!
Men varför höjer man inte bara avgifterna till de utbildningar som erbjuds våra 3 000 ideellt arbetande ledare på Gotland? Det skulle ju kunna vara en logisk första tanke, men då skall vi komma ihåg att idrottens ledare är just ideella och betalar redan nu med sin tid för att utbilda och fortbilda sig och sedan med sin tid när de tar hand om våra tusentals barn och ungdomar i idrotten på Gotland. Då är det inte troligt att de utöver detta betalar ur egen plånbok för att gå en utbildning!
Vi anser att våra idrottsledare gör en stor insats för det gotländska samhället helt gratis och att då dra in på det lilla samhället ger tillbaka i form av utbildning, känns småaktigt och trist. De har ju ingen egen vinning i detta utan gör det för att våra barn och unga skall ha en bra fritidssysselsättning.
Kommunen slog i sitt nyligen antagna fritidspolitiska program fast " Föreningar ska stödjas i sitt arbete med föreningsutveckling och utbildning i ledarskap." Tre månader efter detta beslut plockar man bort 25 procent av resurserna för att möjliggöra detsamma.
I tider av diskussion om tillväxt och ökad attraktivitet för Gotland som region lyfter man allt oftare fram fritidens betydelse för att vi skall vara attraktiva som region och kommun. Denna attraktivitet startar med att vi har kvalitativt bra barn- och ungdomsledare i våra 210 idrottsföreningar.