En variation som inte kan uppmätas (Michelson och Morley (1887), primärt). Och följaktligen måste han, utifrån sin förutsättning, anta att (den relativa) (sol)ljushastigheten är konstant.
Nu är det dock så att jordens banhastighet i sig inte alls borde variera hastigheten på mot jorden infallande solljus, eftersom det förutsätter att jorden vinkelrätt rör sig mot eller bort från solen, eller att solljuset vinkelrätt bryter av in mot jorden när den färdas förbi jorden.
Ingen av detta gäller naturligtvis, utan solljuset faller (närmast) vinkelrätt in mot jordens bana, och jordens banhastighet i sig varierar inte hastigheten på mot jorden infallande solljus.
Den primära förutsättningen för Einsteins kosmologi är således fullständigt galen.
Det är något märkligt att känna till detta, vilket för mig förefaller så enkelt, och samtidigt veta att hela vetenskapen inte alls håller med mig, utan fortsatt godtar Einsteins förutsättning att jordens banhastighet runt solen (enligt ordinär fysik) borde variera hastigheten på mot jorden infallande solljus.