177 kvadratmeter stort hus i Visby sålt för 15 750 000 kronor

Susan Marie Upmark, 62, och Christopher Johan Peter Fredrik Sebastian Upmark, 61, från Stockholm är nya ägare av fastigheten på Nygatan 15 i Visby.

Nygatan 15

Nygatan 15

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-05-07 20:03

Huset är byggt 1960 och har en boyta på 177 kvadratmeter. Till fastigheten hör även en annan byggnad som ligger på samma tomt. Boytan ligger på 52 kvadratmeter och huset byggdes 1947. Säljare är Barbro Elisabeth och Sten Jesper Hedlund. Ägarbytet gjordes i april 2025 och prislappen blev 15 750 000 kronor.

För bara tre månader sedan såldes ett hus precis i närheten, på Uddens Gränd 8. Där landade priset på 16 995 000 kronor för det 147 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Gotland
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!