"Vi trodde det brann under oss"

Dagen efter den kraftiga branden dÀr cirka 15 bilar förstördes pÄ KolgÄrdsomrÄdet i Visby Àr mÄnga boende upprörda och oroliga.

Foto: Malin Stenström

BILDER frÄn garagebranden2016-04-11 11:10

– Det ligger nĂ€ra till hands att tro att branden Ă€r anlagd och i sĂ„ fall kĂ€nns det för jĂ€vligt, sĂ€ger Leif Eriksson, som bor i huset nĂ€rmast garaget som brann.

Han och mÄnga andra boenden var ute under mÄndagsförmiddagen för att titta pÄ förödelsen och se vad som fanns kvar av bilarna och sakerna de hade förvarade i förrÄden.

LÄS MER: Kraftig brand i Visby i natt

Det var vid 01.30 som larmet om branden pĂ„ KolgĂ„rdsgatan kom in till rĂ€ddningstjĂ€nsten. NĂ€r brandbilar kom till platsen var en hel garagelĂ€nga redan övertĂ€nd och som vinden lĂ„g pĂ„ skadades bilar i ytterligare en lĂ€nga. Enligt rĂ€ddningstjĂ€nst och polis kan det röra sig om ett femtontal förstörda bilar förutom det totalförstörda garaget.

Olga SÀtren bor med sin man och sexÄriga dotter i huset nÀrmast brandplatsen. Hon blev vÀckt av sin man som i sin tur vakande av lÄgornas sken utanför.

– Vi trodde först att det brann i lĂ€genheten under oss men förstod sedan att det var i garagen utanför.

– Vi klĂ€dde pĂ„ oss och gick ut för vi var oroliga för att branden skulle sprida sig till vĂ„rt hus.

Olga SÀtren och hennes man fick se sin bil brinna upp och de oroade sig ocksÄ för sakerna de har förvarade i förrÄdet. Men att inget av det skulle gÄ att rÀdda förstod de pÄ en gÄng.

– Det Ă€r en mĂ€rklig kĂ€nsla att stĂ„ och se hur fort det gĂ„r, som om elden bara Ă€ter sig fram.

Hon hoppas nu att branden orsakades av en olyckshÀndelse eller försumlighet.

– Det skulle kĂ€nnas mer obehagligt om det Ă€r sĂ„ att den var anlagd, sĂ€ger Olga SĂ€tren.

Under förmiddagen gjorde bÄde polis och rÀddningstjÀnst undersökningar av brandplatsen.

Kjell LydÀnge frÄn rÀddningstjÀnsten gick runt bland brandresterna för att försöka bilda sig en första uppfattning om vad som kan ha hÀnt.

– Det Ă€r alldeles för tidigt att sĂ€ga hur branden kan ha startat. Men det Ă€r möjligt att det till exempel kan ha varit en kortslutning av nĂ„got slag. Den behöver inte ha varit anlagd, sĂ€ger Kjell LydĂ€nge.

Texten Ă€r korrigerad: Det var pĂ„ KolgĂ„rdsgatan det brann och ingen annanstans.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om