Mannen greps för första gången i november och hade då flera narkotikaklassade tabletter på sig vid färjeterminalen i Visby.
– Då hade han flera olika tabletter på sig och man hittade en stor mängd amfetamin i hans bostad. Nu i helgen kom han att misstänkas för att ha fört hit en stor mängd amfetamin, säger Mats Wihlborg, åklagare i ärendet.
Den 5 januari greps han i Visby och hade då en stor mängd amfetamin på sig. Bara några timmar efter gripandet beslutade åklagaren att mannen skulle anhållas. Mannen är misstänkt för ett fall av narkotikabrott och ett fall av grovt narkotikabrott. Om mannen skulle dömas för brotten riskerar han fängelse i minst två år.
Värdet av narkotikan som mannen hade på sig uppgår till minst 150 000 kronor, enligt Mats Wihlborg.
– Det som han hade på sig går över gränsen för grovt narkotikabrott som är på 500 gram. Gatuvärdet är cirka 300-400 kronor per gram. Mannen är hyfsat känd i de här kretsarna, kanske inte så mycket här på ön. Men han är hyfsat väldokumenterad hos oss, säger Mats Wihlborg.
Finns det fler misstänkta i det här ärendet?
– Jag går inte gärna in på det. Jag passar på den frågan, den får lämnas obesvarad, säger Mats Wihlborg.
Han menar att brottet i sig är väldigt grovt.
– Det är klart att det här är ett väldigt allvarligt brott. Vi ser det här som allvarligt och vad det har för konsekvenser för unga människor och äldre människor som lever i missbruk, säger Mats Wihlborg.
Gotlands tingsrätt beslutade under onsdagen att mannen skulle häktas. Åtal ska vara väckt senast 23 januari och mannen nekar till grovt narkotikabrott. Men erkänt narkotikabrottet som inträffade i Visby hamn.