Det var i fredagens kürfinal som Louise Etzner Jakobsson tillsammans med hästen Zernard återigen plockade hem en bronsmedalj till Sverige.
– Jag är jättenöjd, verkligen. Att åka hem med en medalj är ju inte så tokigt. Två är en bonus, säger Louise Etzner Jakobsson till TT.
Hennes program i finalen belönades med procentsatsen 73,650, vilket endast var två ynka tiondelar från Sanne Voets från Nederländerna som tog guldet.
– Det var helt okej i dag. Det var mjukt, jag hade en harmonisk häst som gjorde det jag bad honom. Men jag hade inte samma tryck som senast, inte samma gnista, säger 56-åringen.
Bronsmedaljen var Louise och Zernards andra under Paralympics i Rio. Den första kom i tisdags, då hon klättrade från en elfteplats i söndagens lagtävling till en tredjeplats i det individuella programmet efter en ritt som belönades med 70,341 procent.
– Det är jättehäftigt, vansinnigt kul. Det var lite oväntat efter min prestation i söndags (11:a i team test) då jag mesade och inte red ordentligt. Nu hade jag bestämt mig för att jag jädraranamma skulle rida, sade Louise Etzner Jakobsson då till TT.
Hon började tävla i dressyr redan på 1970-talet, men tvingades för fem år sedan gå över till paradressyr efter att ha drabbats av en hjärnskada. Hon blev trampad av sin häst, föll och slog i huvudet hårt. I fjol gjorde hon internationell debut. Nu är hon dubbel Paralympics-medaljör.
– Det har varit fantastiskt här. Det har varit jättekul och lärorikt, men också väldigt arbetsamt, säger 56-åringen, som efter skadan lätt bli trött, till TT.
Fredagens bronsmedalj för Louise Etzner Jakobsson var Sveriges åttonde i mästerskapen i Brasilien.
Följ Helagotland.se på Facebook för senaste nytt om Gotland – där kan du även kommentera och diskutera våra artiklar.