Visby Roma har tajtat till sitt spel ju längre säsongen har gått, man är tuffare, mer offervilliga och ligger på riktigt hårt på motståndarna som nu senast mot Tranås.
De tyckte att Visby Roma spelar ”grishockey”.
Tranås Jimmie Jansson som tidigare under säsongen mött Visby Roma två gånger med Kallinge/Ronneby, menade att Visby var det ”grisigaste” laget han mött.
Tranås Tidnings sportredaktör Oskar Mörnefält var inne på samma spår efter Tranås förlust i Visby: ”Visby Roma spelade helt enkelt grisigt, svinigt och ”igelkottigt” på samma gång”, skrev han bland annat.
GA-sporten tog ett snack med Adam Rachidi och Tim Athley inför kvällens match mot Troja-Ljungby.
Spelar ni grishockey?
– Nej, tror mest det är motståndarna som är dåliga förlorare. Grishockey för mig handlar om fula efterslängar och sånt, säger Adam Rachidi.
Och Tim Athley fyller i:
– Vi spelar hårt, kompakt och smäller på, vi gör motståndarna sämre helt enkelt.
Tranås gjorde vad de kunde för att försöka få Visby Roma ur balans inför returen i lördags, men det gick inte.
– När vi skulle träna i Tranås fick vi byta om i en barrack, sen tog de bort 40 minuter av vår istid och isen var dessutom ospolad. Men vi är inte bortskämda och var inte ledsna för det, vi blev bara starkare i stället, säger Adam Rachidi.
Visby Roma har kommit i gång starkt nu på slutet och ingenting verkar vara omöjligt inför matchserien mot Troja-Ljungby.
En styrka är att man aldrig ger upp. Mot Tranås vände man underläge i båda matcherna.
– Vi tror på vad vi gör och trummar på och fortsätter att jobba och täcker skott, säger Tim Athley.
– Sen har vi många spelare som har rutin från playoff, säger Adam Rachidi.
Mot Troja-Ljungby är det bäst av tre matcher, vinnaren går till kvalserien till allsvenskan.
Båda tror att det är små detaljer som kommer att avgöra kvällens match.
– Man måste minimera sina misstag helt enkelt, vara bra i powerplay och boxplay, säger Tim Athley.
Båda är överens om att det är upplagt för en riktig hockeyfest i kväll.
–Hoppas verkligen att publiken går all in och bär oss fram till en seger, säger Tim Athley.
Om det blir en ny så kallad grismatch eller bara ett kompakt, tajt och fysiskt Visby Roma återstår att se.