Uppdaterad 11.44:
April, april... säger vi på redaktionen och konstaterar att vare sig ni läsare trodde på vårt skämt eller inte så blev artikeln en av de mest lästa under hela veckan.
Så här lurades vi:
Region Gotlands bevattningsförbud gäller över stora delar av ön från och med i dag, 1 april. På en pressträff i mitten av mars presenterade regionen tio tips på hur man i sommar kan spara på vatten. Nu har regionen beslutat om helt nya direktiv efter att vattensituationen blivit mer akut under de senaste veckorna. Men frågan är hur gotlänningarna kommer reagera på det nya beslutet.
Gotlänningarna får nu inte tappa vatten mer än två minuter i rad, vid till exempel diskning och i duschen. Regionen kan via sina mätinstrument se vilken fastighet som det tappats vatten ifrån. Och om det är i ett lägenhetshus får fastighetsägaren i uppdrag att ta reda på vilken lägenhet det rör sig om. Om man tappar vatten längre än två minuter kommer regionen ta ut en extra kostnad på 20 kronor per minut.
– Det här är ett nytt beslut som vi har tagit. Vi måste sparar mer på det vatten vi har och kan vi få in lite mer pengar till regionen samtidigt så är det bara bra, säger Jonas Aaw, enhetschef för vattenavdelningen vid Region Gotland, som tror att regionen tack vare föreslaget kan få in flera miljoner kronor under sommarperioden.
Men det finns vissa kryphål. Det kostar mer pengar om man duschar under dagtid. Mellan klockan 23.00 och 07.00 kostar det enbart 10 kronor per minut efter de två fria minuterna.
Dessutom kan man starta om tidtagningen genom att stänga av vattnet innan det gått två minuter.
– Det finns visst en läcka i mätinstrumenten, säger Jonas Aaw bistert.