Nu har poliserna fått nog

Polisen visar sitt missnöje med arbetsvillkor, löner och ledning genom att gå ut och informera allmänheten. På torsdagen stod de på Östercentrum i Visby.
– Snart slutar många av oss, tror Daniel Åhlén.

Daniel Åhlén.

Daniel Åhlén.

Foto: Dennis Pettersson

"FOLK ÄR HÄPNA"2015-11-05 13:54

Dagen efter att en polis omkommit efter en biljakt i norra Sverige är stämningen extra tryckt inom polisen på Gotland.

– I dag är vi mest ledsna. Men det som hände får en också att tänka; är det verkligen värt att riskera livet på sin arbetsplats för 24 500 kronor i månaden.

Poliser runt om i Sverige har dragit igång en kampanj som de kallar "Nu räcker det". I brev till politiker, media och chefer beskriver de sin arbetssituation och hoppas att det ska leda till förändring. Det är gräsrötterna inom kåren som protesterar. En av dem är Daniel Åhlén på Gotland. På torsdagen stod han och en kollega på Öster för att prata med folk om varför poliserna är missnöjda med sin arbetssituation. Och mycket handlar det om arbetsmiljön.

– Vi har det förhållandevis bättre på Gotland. Vi är förskonade från viss typ av grov brottlighet, som kriminella uppgörelser. Men vi har våra bekymmer. Vi kan till exempel inte få förstärkning som andra polisdistrikt kan.

Den riskfyllda arbetsmiljön borde ge betydligt mer i lönekuvertet menar Daniel Åhlén. I dag tjänar nyutexaminerade poliser med sina dryga 24 000 kronor sämre än vissa ordningsvakter och väktare.

– Och jag hade en kollega här på Gotland som gick till banken för att få lån. När han berättade hur mycket han tjänade sa banktjänstemannen: Skämtar du? Du kan inte få lån med den lönen.

Daniel Åhlén säger också att många poliser funderar på att sluta eftersom det nya lönesystemet är snett. En del kan ha jobbat i många år utan att egentligen ha haft någon löneutveckling.

Förutom lönerna handlar det om den stora omorganisationen som polisen genomgått och som många anställda är missnöjda med. Arbetsmiljön har också blivit sämre med mindre tid för återhämtning mellan passen, menar Daniel Åhlén.

När han informerar allmänheten möts han ofta av förvåning.

– Folk är häpna över den lön de som går in i yrket får.

Polisförbundet välkomnar kampanjen.

– Jag är glad för det här engagemanget, säger Mattias Wallin, ordförande för Polisförbundet på Gotland.

Även facket förbereder sig för stridsåtgärder när avtalstiden går ut i oktober 2016.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om