I Valleviken och Hellvi Àr vattenförbrukningen cirka 40 procent högre Àn normalt för juli mÄnad, meddelar Region Gotland.
â Vi har letat efter en vattenlĂ€cka i flera dagar och hittar den inte. Enligt vĂ„r rutin Ă„ker vi ut nattetid och letar, för dĂ„ anvĂ€nds inget vatten och dĂ€rför Ă€r det lĂ€ttare och hitta en eventuell lĂ€cka. En annan möjlighet Ă€r att en eller flera privatpersoner bevattnar eller fyller en pool. Ăven det kommer vi i sĂ„ fall att upptĂ€cka. VĂ„r förhoppning Ă€r att vi vet mer i morgon, sĂ€ger regionens vattenchef Susanne Bjekegaard Pettersson.
Bevattningsförbud rÄder nu över hela Gotland för alla som Àr ansluta till det kommunala vattennÀtet. För att öka möjligheten att hitta lÀckan uppmanar regionen nu alla i omrÄdet att hÄlla sina kranar stÀngda mellan tisdagen den 17 juli klockan 22 till pÄ onsdag den 18 juli klockan 06.