Fick köra mamma till sjukhuset själv

Inga ambulanser fanns tillgängliga när en 72-årig kvinna fick en stroke.
Nu hoppas regionen att det under kommande somrar ska förstärkas med ytterligare en ambulans, skriver Gotlands Tidningar i dag.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2013-08-10 06:45

Det var på midsommaraftons morgon som 72-åriga Gunnel Farinder i Visby fick en stroke. Men samtliga tre ambulanser var upptagna och ingen kunde komma, skriver Gotlands Tidningar i dag.

I stället fick anhöriga köra ner henne till lasarettet och nu riktas det återigen kritik mot att man inte förstärker med ytterligare en ambulans under sommaren när antalet personer på Gotland mångdubblas.

– Det borde finnas en förstärkning på sommaren, säger sonen Anders Farinder till Gotlands Tidningar.

Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande Stefaan De Maecker säger till Gotlands Tidningar att ambulansverksamheten står inför en ny upphandling och i september ska ett förfrågningsunderlag antas.

– Vi hoppas få en operatör som kan förstärka under sommaren utan att det kostar så mycket mer, säger Stefaan De Maecker.

Läs hela nyheten i dagens upplaga av Gotlands Tidningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om