"Ett hot mot rättssäkerheten"

Misstankar om jäv i knarkmålet

Den rekordstora knarkrättegången där 44 personer dömdes kanske måste göras om. En av rättens nämndemän var samtidigt ordförande i polisstyrelsen på Gotland. Nu väcks misstankar om jäv, liknande dem i Södertälje-rättegången.

- Det är skrämmande och hotar rättsäkerheten, säger advokat Eric Von Platen.

Kriminalinspektör Fredrik Södergren.
Foto: Henrik Radhe
Laddar...

I över tjugo dagar pågick rättegången i Gotlands tingsrätt och rekordmånga dömdes för narkotikabrott. Nu gör misstankar om jäv att försvarsadvokaterna överväger att begära att rättegången tas om.

Eric Von Platen, som försvarade en 35-årig man som dömdes till 1,5 års fängelse, menar att nämndemannen är partisk.

- Han sitter på två stolar. Det färgar hans opartiskhet att han både ska fånga buset och stämma buset, säger han.

Den utpekade nämndemannen och polisstyrelsens ordförande Bertil Virgin anser själv att han gjort allt för att undvika jäv och att han bara fått information om fallet i rättssalen och genom medierna.

- Vi hade uppe narkotikabrottsligheten på ett sammanträde och då valde jag att gå ut, säger han.

Det intygas av polis Fredrik Södergren, utredare i fallet och den som höll i informationen till polisstyrelsen. Men i det protokoll som GA har granskat från det aktuella mötet, finns ingen anteckning om att Bertil Virgin lämnade rummet.

Avslöjar inte

Advokat Bengt Hesselgren, vars klient dömdes till två års fängelse, vill undersöka saken närmare innan han beslutar vad han ska göra. På den byrå där han jobbar har hans kollegor hand om det uppmärksammade Södertäljemålet, som nu ska tas om.

- Vi får göra på samma sätt som vi gjorde där. Vi ska gå igenom samtliga protokoll från den 18 januari, då våra killar greps, säger han.

Tiden för överklagandet av knarkdomarna går ut idag. Ingen av försvararna som GA pratat med vill avslöja om de tänker överklaga.

- Om det nu blir ett överklagande från min klient finns det ingenting annat att göra än att begära undanröjande av tingsrättens dom, säger advokat Tomas Pettersson, vars klient dömdes till två års fängelse.

Lagmannen Mikael Mellqvist anser att Bertil Virgin följt regelboken.

- Han hanterade det på rätt sätt. Han förstod att det kunde bli jäv och gick ut ur rummet på polisstyrelsemötet, säger han.

Enligt Bertil Virgin är mötet i juni det enda tillfället då styrelsen diskuterade narkotikafallet. I protokollen går det heller inte att läsa att ärendet skulle ha varit uppe vid fler tillfällen.

- Det här är Gotlands största mål. Det är konstigt om de kommer och säger att de inte pratade om det, säger Tomas Pettersson.

Redovisa uppdrag

Med anledning av fallen i Södertälje och Malmö har lagman Mikael Mellqvist skickat ut ett brev till de fyrtiotal nämndemän som finns på Gotland. Han vill ta reda på deras officiella uppdrag vid sidan av det i tingsrätten.

- Man bör lyfta frågan till ett generellt plan och se om det är lämpligt att kombinera den här typen av uppdrag, säger han.

"Vill diskutera hur man visar upp Gotland"
ANDERS WIKLUND / SCANPIX

På tisdagskvällen hölls ett möte om oljeprospekteringen på Gotland. Motståndet från politiskt håll var kompakt. 2

Dagens student

Amedalen 2013


Tipsa oss! tips@helagotland.se 0498-202460

FRÅGAN

Har du varit utsatt för våld i en nära relation?

Ja.
Nej.


Helagotland.se i mobilen: mobil.helagotland.se

SENASTE KOMMENTARERNA

Inlägg av Badboy4ever2u
Höj barnbidraget

Inlägg av UBA
Pjäsen i dag: Hej då Attendo

Inlägg av Berit
Streetrace på Gotland - nej tack


Länk till äldre artiklar om färjetrafiken

Läsa dagens tidning? Klicka nedan!


Gotlands Allehanda som e-tidning

Gotlands Tidningar som e-tidning
Lämna in mingelbilder
Se mingelbilderna här:
Frid i natten 1>>
Frid i natten 2>>
Frid i natten 3>>
Frid i natten 4>>

Webbkameror

Länk till Gotlands Medias läsarpanel
Tyck till om det redaktionella innehållet och om annonser i GA, GT och på helagotland.se


Länk till gotland.net

GT-klotet 2013





Idag serveras: