Glädjebesked för Svenska Mineral

Kalkbrytningen vid Stucks i Bunge får återupptas.

Miljööverdomstolen har dragit tillbaka den inhibition man beslutade om i oktober i fjol.

- Ett riktigt glädjebesked, tycker Thomas Mårtensson, Svenska Minerals platschef på Gotland.

Beslutet att brytningen får återupptas kom bara ett par dagar efter att förhandlingarna i Mark- och miljööverdomstolen om bolagets fortsatta utökade verksamhet avslutats.

- Redan i måndags tog man beslutet att dra tillbaka inhibitionen, det vill säga det förbud som sedan i höstas inneburit totalstopp för all brytning här vid Stucks. Vi blev både överraskade och glada att det gick så fort, säger Thomas Mårtensson.


Tre år
Beslutet innebär att bolaget i tre års tid får fortsätta bryta kalksten på ett begränsat område.

Detta i avvaktan på att det stora tillståndet blir klart. Det som förhandlingarna i slutet av mars handlade om.


Igång efter påsk
Tror du att den indragna inhibitionen kan ses som en signal om att domstolen även ser positivt på det stora tillståndet?

- Ja, känslan är i varje fall sådan. Jag tycker att vi presenterade mycket bra utredningar vad gäller vattenföringen under förhandlingarna. Och jag tror på en positiv dom, säger Thomas Mårtensson.

Strax efter påsk hoppas han att brytningen ska vara igång igen.

- Vi håller på att samla ihop allt folk igen så jag vet inte exakt när vi kan komma igång. Vi var ju tvungna att säga upp många när stoppet kom höstas, säger Thomas Mårtensson.


Kan anställa igen
Svenska Mineral hade då uppemot 30 personer i arbete, flertalet entreprenörer. Alla utom fem personer fick sluta.

- Men nu kan vi anställa igen, det känns väldigt bra. Beskedet från Miljööverdomstolen betyder jättemycket både för bolaget, bygden och sysselsättningen, avslutar Thomas Mårtensson.

Mark- och miljööverdomstolens dom angående Svenska Minerals utökade brytningstillstånd beräknas komma den 25 maj.

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Vad sägs om tio oinredda och ouppvärmda kvadrat för nästan 700 000 kronor? Just det - du får inte bo där heller. Men den ligger i ett av öns vackraste fiskelägen.

Tommy Söderlund

Förslag på socialnämndens sammanträde: Spara in på regionens personalfester och friskvårdstimmar.  

Konflikten i Ojnare
Tommy Söderlund/Arkiv

Nu samlar sig företagarna kring längre krogöppet, skriver GA. Debattera!  

Överklagar beslutet om Södra hällarna på nytt
joel nilsson

MP:s Stefaan De Maecker riktade skarp kritik mot de som överklagat ärendet om ett naturreservatet på Södra hällarna. Samtidigt meddelade trion att beslutet kommer överklagas igen.    

ALMEDALEN
Tipsa oss! tips@helagotland.se 0498-202460


Amedalen 2013

FRÅGAN

Är det rätt att dra in på personalfester och friskvårdstimmar för att regionen måste spara?

Ja, alla måste bidra.
Nej, det finns annat att spara på.


Helagotland.se i mobilen: mobil.helagotland.se

Länk till äldre artiklar om färjetrafiken

Läsa dagens tidning? Klicka nedan!


Gotlands Allehanda som e-tidning

Gotlands Tidningar som e-tidning
Lämna in mingelbilder
Se mingelbilderna här:
Frid i natten 1>>
Frid i natten 2>>
Frid i natten 3>>
Frid i natten 4>>

Webbkameror

Länk till Gotlands Medias läsarpanel
Tyck till om det redaktionella innehållet och om annonser i GA, GT och på helagotland.se


Länk till gotland.net

GT-klotet 2013



Lunchguiden


Idag serveras: