Startsidan

|
 

Innehåll, från A-Ö

Sök på sajten

Tidningarna

Gotlands Tidningar

Gotlands Allehanda

Gotland
Just Nu

Politiker vill skjuta upp försäljningen

Inför omröstningen om framtiden för Kappelshamns hamn i morgon kan vad som helst hända.
Partier som tidigare varit positiva till kommunens förslag att sälja hamnen till Gotlandsbolaget backar nu.
Nya uppgifter har väckt nya frågor och innan man fått svar på dessa vill politikerna istället skjuta fram affären.

I morgon, onsdag, ska tekniska nämnden rösta om hamnens framtid. Men bara några dagar innan omröstningen har nya uppgifter tillkommit som gjort att många politiker bytt ståndpunkt i frågan.
Enligt en rundringning som GA gjort till åtta av de sammanlagt elva nämndemännen, som ska rösta i ärendet, hävdar sex av dem, som tidigare varit för affären, att en uppskjutning av den istället skulle vara att föredra. Fyra av politikerna säger rätt ut att de kommer att rösta nej. Övriga vill inte lämna svar innan frågan har diskuterats vidare inom partigruppen. Men tydligt är att de nya uppgifterna rört om i grytan rejält.

Nya uppgifter
Anledningen till politikernas helomvändning är en rad nya uppgifter som man nu vill få svar på, innan beslut kan tas. Det handlar bland annat om en analys som Rikstrafiken gjort på begäran av länsstyrelsen. I den cirka 12 sidor långa utredningen nämns Kappelshamns hamn som en av två alternativa hamnar på Gotland som logiskt sett skulle kunna ha trafik även till Baltikum, enligt Rikstrafikens avtalsansvarige, Lars Hellström.
Socialdemokraternas Tommy Gardell är en av de åtta ledamöter som GA talat med.
- Det här är helt ny information som kommit upp och jag har ingen klarhet alls i vad detta innebär för försäljningen. På grund av det tycker jag att en konsekvensanalys av vad en avreglering innebär borde göras innan beslut tas, säger han.
Tommy Gardell har tidigare varit positiv till kommunens förslag, men menar nu att den nya informationen fått honom att ändra uppfattning.
Många frågor har på senare tid dykt upp. Bland annat undrar han över den faktiska kostnaden för upprustningen av hamnen.
- Alliansen kan inte ge några klara besked om vad en uppfräschning skulle kosta. Priset varierar mellan fem och 25 miljoner kronor. Så kan det inte vara.
- Det här vill jag få svar på innan jag röstar och jag hoppas att jag kan övertala mina partikamrater att också rösta nej och skjuta på affären.

"Vi har ändrat oss"
Även moderaterna som från början var positiva till försäljningen har nu ändrat uppfattning i frågan.
- Ja, vi har ändrat oss. Den moderata gruppen har diskuterat frågan och har kommit fram till att vi vill flytta fram försäljningen. När den släpptes fri och det inte bara gällde gotländska spekulanter kom det i helt annan dager. Vi måste ta hänsyn till den opinion som varit, det vore dumt annars. Jag kommer att rösta nej på onsdag och får se om jag har de andra med mig, säger Sven Larsson (M).
Hur det går återstår att se i morgon.

Philippa Magnusson
redaktion@gotlandsallehanda.se
0498-20 25 50

Gotlands Allehanda



Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Fler nyheter





Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick  bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen.Arkivfoto: HENRIK RADHE

Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen. Arkivfoto: Henrik Radhe

Experten varnar för framtida sprängfynd"Det kan explodera av statisk elektricitet"Visby Det stora fyndet av gammalt sprängmedel på Fårö var inte det första - och knappast det sista. (GA)































wcprc västerhejde skola.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Upphovsrätt: Petra Jonsson 0736-738373                                   <br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsman.<br /><br />Kontakt:<br /><br />Fotograf Petra Jonsson<br /><br />0736-738373  0498/202412<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsrättsman. Kontakt: Petra Jonsson Gotlands Tidningar<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br />mobil 0736-738373
Foto: Petra Jonsson
Västerhejde skola firar barnhjältarNelson Mandela och hans fru Graça Machel blev vinnare Västerhejde skola har tillsammans med skolor från hela världen röstat fram årtiondets barnhjältar.

FP: Sälj aktier och bygg nytt badhusVill sälja Geab-aktier Gotlands kommun borde sälja sina aktier i energibolaget Geab och bygga ett badhus för pengarna.
FRÅGANVad tycker Du? Skall kommunen sälja aktier och bygga badhus för pengarna?Ja. Nej.  


Öns vatten granskas

Kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer avslutar i dagarna insamlingen av vattenprover från hundra enskilda vattentäkter runt om på Gotland.  (GT)
FRÅGANHar du gjort vattenprov på ditt dricksvatten någon gång?

Ja. Nej. Vågar inte...  



Senaste nytt

Laddar...

Dagens fråga

Bör en saluhall byggas i Visby?
Ja
Ja, men inte utanför Kajsarn
Nej

Nya kommentarer

Astrid skyddar utsatta kvinnor
Inlägg av Flundran

Upprörs över sura tjuriga gotlänningar
Inlägg av Debattaren

Turistsäsong
Inlägg av Stangbo

Uppdragvinkling
Inlägg av

Vem i hela världen man ska lita på?
Inlägg av Lådan

p-avgifter
Inlägg av Lådan

Svenskarna är mentalt handikappade och indokt...
Inlägg av En gris, en ko, en Romabo

Skriv under för landsbygden!
Inlägg av Viiva

Aviavgiftshöjdare!
Inlägg av

jävla ligister
Inlägg av Vittfarne