Startsidan

|
 

Innehåll, från A-Ö

Sök på sajten

Tidningarna

Gotlands Tidningar

Gotlands Allehanda

Gotland
Just Nu

Bonden fick stort bidrag för att hålla betestrycket

Gården på södra Gotland där döda och vanvårdade djur hittades före påsk, får stora statliga bidrag. I fjol betalades 900 000 kronor till bonden. Djuren hittades på mark som inte stöds av staten.


Gösta Cedergren arbetar med stöd i olika former till lantbruket på Gotland. Han känner väl till gården och säger att man blir "smått lyrisk" över de fina strandnära betesmarkerna.
- Men det är klart, det handlar om stora marker och stora avstånd. Och så har han haft djur på annan mark också. Det är inte alltid så lätt att se alla djuren.
Lantbrukaren har fått stora summor i stöd, främst för att hålla betesmarkerna öppna.
- Senaste avtalet skrevs för två år sedan och är femårigt. För fjolåret fick han ut 444 000 kronor i gårdsstöd, 100 000 kronor för vallodling bland annat och 361 000 kronor i betesmarksstöd.

Fick 905 000 kr
Det gör 905 000 kronor. Med pengarna följer en rad villkor.
Men kraven på de lantbruksföretag som får del av pengarna är, enligt Gösta Cedergren, inte så stora.
- Man åtar sig att hålla markerna öppna med hjälp av betande djur och det ska vara så många djur att betestrycket räcker så att det inte växer till.

Fin natur
- Markerna ska betas årligen och det finns reglerat hur vegetationen ska se ut och så vidare. Just den här delen av kusten är för övrigt omtalad för sin fina natur.
Den skogsmark där man hittade både vanvårdade djur (varav en del måste avlivas) och döda får och nötkreatur omfattas däremot inte av avtal om betesstöd eller gårdsstöd.
GA berättade i går att lantbrukaren anmäldes för två år sedan efter att ett kadaver hittats på mark som kunde antas höra till den aktuella gården.
På miljö- och hälsoskyddskontoret säger tidigare djurskyddsinspektören Urban Åhslund att det fallet aldrig ledde någon vart.
- Nej, vi kunde inte kunde återfinna kroppen. Därmed gick det inte heller att leda i bevis på vems mark djuren låg och vem som i så fall kunde göras ansvarig.
- Jag var själv ute på den här gården så sent som i höstas på en inspektion. Jag var där i minst tre timmar. Vi pratade och gick runt och såg på djuren och jag kunde inte hitta något anmärkningsvärt då. Inte mer än att jag hade synpunkter på ett stängsel, det var allt. Men det är klart, han hade sorg och det märktes att han inte mådde så bra.

Robert Gahnfelt robert.gahnfelt@ gotlandsallehanda.se 0498-20 25 51

Gotlands Allehanda



Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Fler nyheter





Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick  bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen.Arkivfoto: HENRIK RADHE

Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen. Arkivfoto: Henrik Radhe

Experten varnar för framtida sprängfynd"Det kan explodera av statisk elektricitet"Visby Det stora fyndet av gammalt sprängmedel på Fårö var inte det första - och knappast det sista. (GA)































wcprc västerhejde skola.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Upphovsrätt: Petra Jonsson 0736-738373                                   <br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsman.<br /><br />Kontakt:<br /><br />Fotograf Petra Jonsson<br /><br />0736-738373  0498/202412<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsrättsman. Kontakt: Petra Jonsson Gotlands Tidningar<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br />mobil 0736-738373
Foto: Petra Jonsson
Västerhejde skola firar barnhjältarNelson Mandela och hans fru Graça Machel blev vinnare Västerhejde skola har tillsammans med skolor från hela världen röstat fram årtiondets barnhjältar.

FP: Sälj aktier och bygg nytt badhusVill sälja Geab-aktier Gotlands kommun borde sälja sina aktier i energibolaget Geab och bygga ett badhus för pengarna.
FRÅGANVad tycker Du? Skall kommunen sälja aktier och bygga badhus för pengarna?Ja. Nej.  


Öns vatten granskas

Kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer avslutar i dagarna insamlingen av vattenprover från hundra enskilda vattentäkter runt om på Gotland.  (GT)
FRÅGANHar du gjort vattenprov på ditt dricksvatten någon gång?

Ja. Nej. Vågar inte...  



Senaste nytt

Laddar...

Dagens fråga

Bör en saluhall byggas i Visby?
Ja
Ja, men inte utanför Kajsarn
Nej

Nya kommentarer

Aviavgiftshöjdare!
Inlägg av

jävla ligister
Inlägg av Vittfarne

Upprörs över sura tjuriga gotlänningar
Inlägg av Mats Hansson

Turistsäsong
Inlägg av Hemsevän

Omedelbar succé för Pigges dröm
Inlägg av Mittihavet

Skriv under för landsbygden!
Inlägg av AA

Fel i solligan - Gotland nu i topp
Inlägg av Jyns i hynshuset

p-avgifter
Inlägg av AA

Visby kan få saluhall
Inlägg av anton hedlund

Klimaterium
Inlägg av Annamaria Bauer