Startsidan

|
 

Innehåll, från A-Ö

Sök på sajten

Tidningarna

Gotlands Tidningar

Gotlands Allehanda

Gotland
Just Nu

Ekosamling vid pumpen

Folk från hela världen intresserade av kooperativa ekobyn i Västerhejde

I en tid när allt ska gå så snabbt och enkelt som möjligt gör Robert Hall och Ingrid Gustafsson precis tvärtom.
I deras ekoby ska allt ska byggas för hand - traktorer, bilar och motorsågar är förbjudna.

- Folk från hela världen har redan anmält sitt intresse, säger Robert Hall.

I Västerhejde, alldeles nära Suderbys moderna konferensanläggning, håller ett unikt projekt på att ta form.
Här byggs Gotlands första ekoby.

Skörd hela året
- Det kommer att bli ett kooperativt boende där vår familj ska bo tillsammans med andra intresserade, och alla ska bygga sitt eget hus, säger Ingrid Gustafsson, 44.
De sökte efter skogsmark att bygga sin ekoby på, men det blev en gård i Västerhejde istället.
- Nackdelen är att här finns inga träd, och fördelen är att det är cykelavstånd till Visby och att vi har alla möjligheter att designa trädgården. Den ska innehålla höga träd och låga buskar, säger Ingrid Gustafsson.
- Vi ska odla olika saker som man skördar under hela året så mycket som möjligt. Oftast är det ju så att man skördar allting på hösten och sen är det ingenting men vi ska kunna leva på det vi odlar. Det är det som kallas permakultur, fortsätter hon.
Husen ska byggas i miljövänligt material. Halmbalar, till exempel.
- I Tyskland har man byggt upp trevåningshus med halmbalar. Uppvärmningen ska ske med vindkraft, absolut inget oljeberoende, säger Ingrid.
Traktorer är bannlysta i ekobyn. De får inte ens användas under bygget.
Traktorn drivs med olja - och det tolereras inte. Det mesta ska göras för hand och alla ska hjälpas åt att bygga.
När allt är klart ska det fungera som en bostadsrättsförening. Man betalar sin hyra till föreningen som står för materialet till husen.

Jordkällare och bakugn
De kommer att börja med att bygga en modellstuga för året-runt boende och beräknar plats för tio mindre hus som kretsar runt ett större allhus och mindre badhus.
Andra byggnader som kan förekomma är jordkällare, bakugn, förädlingskök, växthus, konstnärsateljéer, kurslokaler och andaktsplats.
Projektet kommer att kosta 5-9 miljoner under de närmaste tre åren, men fördelat på 30 medlemmar så handlar det bara om 300 000 kronor per person eller 100 000 kronor i insats och 200 000 i hyra över cirka 16 år.

Boningssluss
Robert och Ingrid har börjat med att borra en brunn med en handdriven pump. Tanken är att den ska kopplas till ett vindkraftverk av en speciell sort. Avloppet ska hanteras genom biologisk rening in i ett växthus.
- Vi har sett ut vindkraftverket. Det är inte högre än ett äppelträd och det är helt tystgående. Vi kommer också att använda oss mycket av solenergi, säger Ingrid.
Kontrasterna mot det moderna konsumtionssamhället är enorma.
Särskilt när de demonstrerar en liten ugn som drivs av solen. En mulen dag tar det en halvtimme att värma vattnet i järngrytan där de ska koka spagettin. Det ger en ny innebörd åt begreppet "snabbmakaroner".
Det stora boningshuset ska fungera som en sluss och renoveras, men det är själva ekobyn som de vill satsa på. Några djur planeras det inte för, möjligen då ankor och höns som passar in i mångfalden.
- Vi ska jobba för ett hållbart Gotland, säger Robert Hall, 45, med övertygelse.

Internationell arkitekt
Paret flyttade till Gotland 1995 och Robert, som jobbar på Sida, pendlade först till Stockholm.
Nu har de båda fått jobb här, Ingrid jobbar på internationella programkontoret i Visby och Robert jobbar fortfarande på Sida, fast nu från Gotland.
Sönerna, Fabian, 15, och Joel, 12, går på Montessoriskolan i Visby. Alla cyklar till stan varje dag.
Redan den här veckan kommer den internationellt välkände arkitekten, Paul Erik Pedersen, till Suderbys och börjar sitt arbete.

Frivilliga arbetare
Till sommaren hoppas de vara i gång med bygget av det första huset i ekobyn.
- Snart kommer också ett tio-tal frivilliga arbetare från lika många länder för att hjälpa till med renovering av gården under två veckor. Då kommer det att märkas att vi har flyttat hit, säger Robert.

Yvonne Winarve Text
yvonne.winarve@gotlandstidningar.se
0498-20 24 11
Petra Jonsson Foto
petra.jonsson@gotlandstidningar.se
0498-20 24 12


Gotlands Tidningar

Fakta

Permakultur är en praktisk vetenskap och ett av världens mest holistiska analys- och planeringsredskap.
Kärnan i permakultur är ett designsystem. Det är baserat på platsens förutsättningar, ekologi, energieffektivitet och ett etiskt förhållningssätt. Permakultur bygger på samarbete och på lokala resurser i kretslopp.
Permakultur uppfanns i Australien på 70-talet som en reaktion på industrijordbruket som kunde förstöra en känslig jord inom något tiotal år. Ordet står för PERMAnent AgriCULTURE.
Under årens lopp har permakultur börjat användas i många länder och inom olika samhällssektorer. Det handlar om att bygga upp en resursbas och använda resurser på ett effektivt sätt.
Målet för permakultur är ett hållbart samhälle, som skapar meningsfullt arbete, bättre miljö, hälsa, solidaritet och säkerhet. Zontänkande är centralt i permakulturdesign, där zon 0 är självaste boendet och allt planeras i förhållande till avståndet från bostaden.
Källa: ekobogotlands hemsida.


Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Fler nyheter





Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick  bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen.Arkivfoto: HENRIK RADHE

Röjningsledare. Carl Lövgren var en av två bombexperter som under onsdagen fick bege sig till fastigheten på Fårö där man hade påträffat åtta kilo sprängämnen. Arkivfoto: Henrik Radhe

Experten varnar för framtida sprängfynd"Det kan explodera av statisk elektricitet"Visby Det stora fyndet av gammalt sprängmedel på Fårö var inte det första - och knappast det sista. (GA)































wcprc västerhejde skola.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Upphovsrätt: Petra Jonsson 0736-738373                                   <br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsman.<br /><br />Kontakt:<br /><br />Fotograf Petra Jonsson<br /><br />0736-738373  0498/202412<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />Får ej vidareutnyttjas utan tillstånd från upphovsrättsman. Kontakt: Petra Jonsson Gotlands Tidningar<br /><br />petra.jonsson@gotlandstidningar.se<br /><br />mobil 0736-738373
Foto: Petra Jonsson
Västerhejde skola firar barnhjältarNelson Mandela och hans fru Graça Machel blev vinnare Västerhejde skola har tillsammans med skolor från hela världen röstat fram årtiondets barnhjältar.

FP: Sälj aktier och bygg nytt badhusVill sälja Geab-aktier Gotlands kommun borde sälja sina aktier i energibolaget Geab och bygga ett badhus för pengarna.
FRÅGANVad tycker Du? Skall kommunen sälja aktier och bygga badhus för pengarna?Ja. Nej.  


Öns vatten granskas

Kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer avslutar i dagarna insamlingen av vattenprover från hundra enskilda vattentäkter runt om på Gotland.  (GT)
FRÅGANHar du gjort vattenprov på ditt dricksvatten någon gång?

Ja. Nej. Vågar inte...  



Senaste nytt

Laddar...

Dagens fråga

Bör en saluhall byggas i Visby?
Ja
Ja, men inte utanför Kajsarn
Nej