Tusen fastighetsägare berörs av PCB-inventering
Tusen fastighetsägare på Gotland berörs när miljö- och hälsoskyddskontoret nu informerar om kraven på inventering och eventuell sanering av miljögiftet PCB.
Ägaren ska därefter redovisa hur inventeringen gått till och vilka åtgärder som bör vidtas. På Gotland berörs bland annat Gotlandshemfastigheter på Gråbo-området i Visby. Kravet på inventering gäller dock inte för småhus, en- och tvåbostadshus med kompletteringsbyggnader.
Anledningen till inventeringen med åtföljande eventuella sanering beror på att PCB från exempelvis fogmassor kontinuerligt läcker ut i den omgivande miljön och finns kvar länge på grund av den långa nedbrytningstiden. En sanering innebär också att tillförseln av PCB till Östersjön kan minska på sikt.
Giftigt ämne
Förhöjda halter kan förekomma inomhus och på marken i närområdet vid en byggnad som innehåller PCB men även diffust i områden där ämnet inte har använts.
Ämnet är giftigt och anrikas i biologiskt material, exempelvis fisk. PCB:n i vår omgivning kan innebära en risk för människors hälsa.
Det är därför mycket viktigt att sortera ut PCB-haltiga material redan vid källan, framhåller miljö- och hälsoskyddskontoret. Felaktig hantering leder till ytterligare diffusa utsläpp i vår miljö, till exempel via deponier. För att minska spridningen krävs en noggrann inventering och sanering av PCB-fogar med mera.
Miljö- och hälsoskyddskontoret är tillsynsmyndighet och ska se till att fastighetsägare genomför inventering och eventuell sanering av PCB.
PCB, polyklorerade bifenyler, är ett flertal föreningar med liknande kemisk struktur och har använts sedan 1930-talet men blev känt först på 1960-talet då man återfann det i ett flertal djurarter. I dag finns ämnet till största delen i byggnader, i fogmassor, isolerrutor samt i en viss typ av plastbaserade golvmassor som innehåller sand för att minska halkrisken.
PCB har en mycket lång nedbrytningstid i naturen och har en förmåga att anrikas i människor och djur och kan ge neurologiska effekter och nedsatt reproduktionsförmåga.
PCB har en mycket lång nedbrytningstid i naturen och har en förmåga att anrikas i människor och djur och kan ge neurologiska effekter och nedsatt reproduktionsförmåga.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!