Det går bra för många av öns primör- och delikatessföretag:
60 procents omsättnings- och personalökning 2005-2008
Det gotländska ordet för dagen är tillväxt.
Runt om på Gotland och i media diskuteras just nu tillväxt, det är tillväxt kring vad filmsatsningar på Gotland ger och man diskuterar ersättning för tillverkningsindustrin osv.
I detta sammanhang glömmer man ofta matproduktionen som är en av öns basnäringar.
I finanskrisernas tidevarv är det en tröst för Gotland att livsmedelsbranschen inte är konjunkturkänslig på samma sätt som annan industri och dessutom ökat rekordartat på ön
Det kan vara på sin plats att berätta lite om den tillväxt som skett de senaste åren i de små och medelstora, gotländska primör- och delikatessföretagen.
För tiden 2005 - 2008 har vi tittat på de mest expansiva företagen inom öns livsmedelsindustri, företag som vi/Goda Gotland och ALMI Företagspartner Gotland arbetar mycket med. De är Gotlandsägg, Eskelunds Hembageri, Widegrens Gård, Ejmunds Gårdskött , Stafva Gård, Meny Gotland och Gute Vingård (en rejäl tillväxt har skett även i flera andra företag).
De sju nämnda företagen ovan redovisar sammanlagt:
l En 60 procentig omsättningsökning (157 mkr år 2005 till 244 mkr 2008 - dvs. +87 miljoner kr).
l En 57 procentig ökning av anställda (58 anställda 2005 till 90 anställda 2008 - detta innebär alltså + 32 anställda).
l Beslutade investeringar under perioden hos de sju företagen på 60 miljoner kr.
l ICA Maxi köpt gotländskt för 30 miljoner
ICA Maxi Visby har under ett år varit ambassadörsbutik för Goda Gotland. Att vara ambassadörsbutik innebär bl.a. att butiken i sin marknadsföring speciellt framhåller gotländska produkter och att personalen är engagerad i försäljningen av de gotländska produkterna Enligt det avtal som skrevs för ett år sedan, ska en uppföljning av ambassadörskapet göras efter ett år vilket nu gjorts.
Försäljningen av gotländska varor i butiken har gått över alla förväntan. För ett år sedan kalkylerade butiken med att man under ett år skulle köpa gotländska varor/produkter för ca 15 miljoner kronor - men man har köpt för det dubbla.
Alltså för ca 30 miljoner kronor!
Företagens försäljningsökningar, både på Gotland och på fastlandet, ger tillväxt och nya jobb på Gotland, vilket är ett mål för Goda Gotland/ALMI Företagspartner.
Självfallet är det företagen själva,som ofta jobbar i nätverk, som står för drivkraften och ska ta åt sig äran av denna tillväxt. Men dessutom har den allmänna trenden också hjälpt till, Allt fler köper ju närproducerat, småskaligt och ekologiskt vilket gynnat inte minst de gotländska matproducenter som satsar och säljer i Mälardalsområdet där många sommargotlänningar och gotlandsvänner bor. De vill ju kunna "smaka på Gotland" även så här års.
Goda Gotland är inte någon försäljningsorganisation, utan en paraplyfunktion som hjälper till med bland annat marknadsföring och samverkan mellan matföretagen. Goda Gotland arbetar bl.a. för att tydliggöra att Gotland är en ö för kulinariska upplevelser.
I företagens långsiktiga arbete har man haft gott stöd av de projekt som finansierats via Gotlands kommun, länsstyrelsen och EU.
Läs gärna mer på www.godagotland.se
Peter Daun och Sten Johnsson Goda Gotland/ALMI Företagspartner Gotland
Gotlands Allehanda