"Människornas Visby" heter den Visbyciceron som Gotlandshistorikern Dick Wase nu givit ut på det egna förlaget Oeisspeis.
Enligt författaren är det "den främsta Visbyciceronen som går att uppbringa".
En bok som bygger på den artikelserie om Visbys medeltidshistoria som Wase publicerade i GT inför Hansedagarna i Visby 1998. Nu har författaren reviderat serien och lagt till en uppslagsdel så att boken ska kunna bli en lättanvänd ciceron till just stadens medeltidshistoria och minnesmärken.
Dick Wases guide har en delvis annorlunda inriktning än en traditionell sådan. Han har givit sin version en tyngdpunkt på, som titeln anger, människornas levnadsförhållanden.
Och naturligtvis vore det inte en äkta Wase om han inte gav länsmuseet/Fornvännerna några nålstick (författaren och ledningen för Gotländskt Arkiv är ju inte helt kontanta om vad som skall publiceras i den skriften). Således påpekar Dick Wase i sitt förord att hans forskning lagt nya pusselbitar till den gotländska historien.
Till stöd för sin tes framhåller Dick Wase att han bedrivit en mer omfattande forskning än någon annan nu aktiv Gotlandshistoriker.
- Bilden av den medeltida gotländska historien har avsevärt förändrats de senaste åren. Något som tyvärr Gotlands fornsal inte alltid tycks ha fått klart för sig.
Hans erbjudande till Fornsalen att vara med om utgivningen som en i sammanhanget naturlig partner klingade ohörd. Därför är guiden utgiven på eget förlag.
Bokens inledning är således den tidigare artikelserien som här utgör 11 kapitel.
Den därpå följande uppslagsdelen innehåller först en Visbyensisk årsbok. Med start 897 landar den på årtalet 1600. Därefter följer en alfabetisk uppslagsdel. Här återfinns specifika platser men även företeelser som mat och kök, myntväsen och prostitution. Avslutning sker med ett personregister.
Wase väjer inte för samhällets mer mörka sidor. Det ger ciceronen en mustig ton som nog måste komma rätt överraskande för den som inte tidigare är bekant med hans sätt att skildra medeltidens livsföring.
Boken är rikhaltigt illustrerad och en Visbykarta medföljer i hopvikt skick.
Dick Wases skildring av Visbys medeltidshistoria är medryckande och lättläst. Om än kontroversiell till delar kommer den säkert att fånga in ytterligare nya skaror i den fascinerande väv som stadens medeltid bildar och som utgör en så stark lockelse på många nutida människor.
Lars Schill
Gotlands Allehanda