Mindre jäst och mer tid
Rute stenugnsbageri rymmer inte bara bröd utan en hel livsfilosofi
18 års planerande blev 18 ton ugn. I Rute på norra Gotland bakar den före detta snickaren, numera bagaren, Eric Olofson surdeg i vedeldad stenugn.
-Jag drogs till bakandet eftersom det är ett av få verkliga hantverksyrken som finns kvar. Dagens snickeri görs med så många maskiner och hjälpmedel, jag vill arbeta med händerna, säger Eric Olofson. I skuggan utanför bageriet, som även är ett café, berättar han om drömmen om bakning. Det blir snart tydligt att de tankarna inrymmer en hel livsfilosofi. Det är sen eftermiddag och många av dagens sista kunder frågar om bröd som är slut för dagen. -Nej, köp ett annat eller kom tillbaka i morgon, säger Eric vänligt. Att inte allting alltid ska finnas är en medveten strategi från hans sida. -Jag är emot det här med ständig tillgänglighet. Folk är vana vid att gå till seven-eleven och alltid kunna få samma typ av bulle som levereras, fryst, av lastbilar på natten. Det här är och ska vara en annan typ av produkt. När dagens valnötslimpa är slut är den slut. Då får man ta något annat. Genomtänkta projekt
Till trakten kom Eric Olofson första gången för över 20 år sedan. Ett par år efter det väcktes tanken på ett bageri. Förra året blev det äntligen premiär. -Det är en av mina både dåliga och goda sidor. Jag tar tid på mig att göra saker, men sedan när projektet väl tar form har jag ofta tänkt igenom det så pass bra att det blir det resultat jag verkligen önskade. Rutebageriet är genomtänkt, inte minst caféverksamheten. -Där är två stolar för dem som både vill synas och se, säger Eric och pekar skrattande på två solstolar vid ingången. Han guidar runt och beskriver hur han tänkt med de olika sittplatserna. Ien lugn berså sitter oftast barnfamiljer. På baksidan av huset finns en helt skymd vrå för dem som vill vara i fred. -Olika kunder har olika behov och önskningar med sin upplevelse här på platsen. Vi har försökt tänkta på det när vi byggde cafédelen. Och det är väldigt skoj att se att det funkar som vi tänkt. Tre om projektet
Han säger "vi", för de är faktiskt tre om projektet. Eric Olofson själv, hans sambo Helena Andersson och Tina Fernlund, som Eric träffade då han jobbade som bagare på Rosendals trädgård i Stockholm. Tre är de om verksamheten men det var Eric själv som först fick den uppenbarelse som lett till det hela. -Jag har alltid älskat bröd och att baka det har varit en kär hobby. Vändpunkten kom när jag fick testa att baka ett av mina egna recept i en vedeldad stenugn. Det blev någonting helt nytt! En 18 ton tung stenugn är nu inte oväntat hjärtat i verksamheten. Den byggdes med specialsthjälp från Finland, Holland, Tyskland och Lettland. Men hur var det att göra om en hobby till sitt yrke?
-Övergången var svår. Ens yrke är ofta även ens identitet och det tog tid för mig att kunna kalla mig bagare på riktigt. Länge var jag en snickare som bakade bröd. Är det fortfarande lika kul?
-Ja! jag tycker om förgängligheten med brödbak. Att gå upp tidigt, baka ett bröd, sälja det och på kvällen är det redan uppätet.Bageriet på Gotland är än så länge bara öppet under sommarsäsongen, på vintern håller Eric i bakkurser. Alla kan baka anser han, men det finns vissa begrepp man kan ha med sig för att få ett verkligt lyckat resultat. -Mitt grundläggande råd är att halvera jästmängden och istället dubblera jäsningstiden. Det är en långsammare process men brödet blir mycket godare.
Veronica Lilja Text
veronica.lilja@gotlandstidningar.se0498-20
24 33
Tommy Söderlund Foto
tommy.soderlund@gotlandstidningar.se
0498-20 24 16
Gotlands Tidningar