Donald vÀxte upp i FÄrösund och brukade som liten grabb Äka hÀstskjuts genom skogen med sin mormors bror.
- Hans gÄrd hade mark uppe i skogen och vi brukade Äka upp och titta till djuren som gick runt dÀr och betade. Jag har lÀnge hoppats att skogens skulle gÄ att rÀdda, men förnuftet verkar ha gÄtt till spillo i den hÀr frÄgan. Valet stod mellan att kedja fast sig vid en tall eller skriva en lÄt, sÀger Donald Forsberg.
Han lÀt spela in kompositionen pÄ Studio Musicano i Visby i tisdags tillsammans med Anders Shilling, piano, Patrik Silvereke, dragspel, Kristian Tallroth, flöjt och Peter Manneke pÄ munspel.
- Egentligen planerade jag att spela in lÄten sjÀlv med min gitarr, men jag trÀffade dessa musiker av en slump pÄ en restaurang i Visby nÄgra dagar innan inspelningen. DÄ passade jag pÄ att spela visan för dem och de tyckte den lÀt sÄ bra att de ville vara med.
Vanligtvis brukar det ta tid nÀr man spelar in i en studio, men den hÀr gÄngen satt lÄten i första tagningen.
LÄten har fÄtt en musikvideo som gÄr att se pÄ youtube, dÀr Donald promenerar tillsammans med sin yngsta dotter Lava i Ojnareskogen.
- Jag har Àven framfört den live i Ojnareskogen i samband med FÀltbiologernas invigning av den nationalpark som kunde ha blivit och lÄten har redan spelats upp av Radio Gotland.