"Efter en vecka blommar de"
I dag klockan två bör man i Visby spetsa öronen för nya förmågors sång och spel. Det är deltagare i årets musik-kollo för tjejer som spelar för första gången efter en veckas repande. Scenen är Östersjötorget.
Foto: Bengan Zettergren
Men det håller de flesta andra i gruppen inte med om. Rörande överens är de dock om att det är bra att det bara är tjejer på kollot.
- Det hade säkert blivit mer gruppindelning om det var killar med, säger Amira Pikacs, en annan av de 19 deltagarna.
Musik-kollot som nu är inne på sitt tredje år har 19 deltagare varav fem har varit med tidigare. Åldersspannet är stort, den äldsta är 17 år och den yngsta 11 år. I år är kollot förlagt till Ungdomens hus i Visby. Under den vecka som kollot pågår blir tjejerna indelade i band som tillsammans repar in ett antal låtar, men som också är med på annat som till exempel en rytm-workshop.
Emma Lindström jobbar med musik-kollot och har själv en bakgrund som sångerska.
- Vi vill få fram fler tjejer på ön som spelar helt enkelt. När de kommer hit första dagen är de ofta lite avvaktande och tänker kanske att "vad har jag nu gett mig in på?". Men efter en vecka blommar de!
Musikkollot har pågått på ungdomsgården Fenix i Visby under hela den gångna veckan.Banden från musik-kollot uppträder med covers och egna låtar på Östersjötorget i dag fredag klockan 14.00.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!