"I sagans skog kan allting hända"
roma-bibliotekets nya barnavdelning:
Konstnärer i projektet fokusrummet har skapat Sagans skog i biblioteket i Roma.
- Att få hit barn är vår viktigaste uppgift, säger Bosse Holm som är distriktschef och bibliotekarie i Roma.
Nu svävar en regnbåge tvärs över taket och i barnavdelningens läshörna har bordet förvandlats till sagotjärn. Väggmålningar med älvor och boklådor med fåglar visar vägen till böckerna. Det är konstnärerna Anette Blomberg och Kenneth Broström som skapat den nya barnboksavdelningen.
Kevin Johansson som är tolv år kommer till biblioteket varje dag. Han tycker att det har blivit fint med de nya arrangemangen.
- Det har blivit bra. Nu kommer man in i stämningen i stället för att sitta i ett vitt rum, säger han.
Lennart Hellsings dikt om sagans skog och berättelsen om grodkungen var utgångspunkter när den nya miljön i barnboksavdelningen kom till. Regnbågen var en idé som var önskat från bibliotekshåll och böckerna under den är skatten. Tack vare de fantasifulla utsmyckningarna har barnen redan hittat till bokhyllor som tidigare ofta stod orörda, berättar Cecilia Herdenstam som är barnboksbibliotekarie i Roma.
- Vi ville få ett rum som passar barnens nyfikenhet, för att de ska få inspiration och läslust och längta till biblioteket. Vi hade en lös idé och nu har konstnärerna iscensatt det hela. Jag kunde aldrig tro att det kunde bli så här fint. Här vid sagodammen kommer vi hålla sagostunder, säger hon.
- Det här är det största som hänt för barnen här. Det gäller att locka till läsning redan när barnen är små, säger Bosse Holm.
Under fredagen kom Romas förskolebarn och skolbarn för att titta. Det gjorde även nyfikna vuxna. Invigningen firades med tårta och underhållning. Lars Danielsson som är chef för kultur- och fritidsförvaltningen tackade konstnärerna och lyckönskade till det omgjorda biblioteket.
- I sagans skog kan allting hända, i dag har det hänt. Vi har fått ett fint bibliotek här i Roma, sa han.
Towan Obrador spelade dockteaterföreställningen om Grodprinsen. Anette Blomberg och Kenneth Broström visade mångsidighet genom att även underhålla med egen musik och allsång på sagotema. Projektet Fokusrummet där Anette Blomberg och Kenneth Broström jobbar för att skapa en inspirerande biblioteksmiljö för de yngsta finansieras av Statens kulturråd, barn- och utbildningsförvaltningen samt Gotlands Länsbibliotek. Initiativtagare till projektet är länsbiblioteket och länsbibliotekschefen Christina Svensson samt barnbokskonsulent Karin Blomqvist. Under året har biblioteken i Burgsvik, Hemse och Säve utsmyckats och efter jul står Fårösund på tur.
Magdalena Olsson
magdalena.olsson@gotlandsallehanda.se
/>
Gotlands Allehanda