Startsidan

|
 

Innehåll, från A-Ö

Sök på sajten

Tidningarna

Gotlands Tidningar

Gotlands Allehanda

Gotland
Just Nu

Donnerska parken i Klinte har fått nytt liv

På torsdag invigs den upprustade Donnerska parken i Klintehamn. Parken har tidigare bestått av överåriga träd och varit avskiljd från omkringliggande ytor. Platsen har nu bland annat fått ett genomgående belyst gångstråk.
Enligt Suzanne Edström, stadsträdgårdsmästare på tekniska förvaltningen, har målet varit att "skapa en vacker plats som både fungerar för samvaro för många, som för den som vill hitta en plats i enskildhet och rofylld tystnad".
Hon beskriver vidare så här: "Med en ram av blommande syren finns numera en sittyta med rosor och perenner och mittemot ett prunkande fält av kryddor, humle och ätbara bär och frukter. En gräsyta finns för bollspel och andra aktiviteter." Klintehamns Gertrudsgille kommer att placera ut två ändamålsenliga bänkbord för den som vill ta med sig kaffekorg.
(GA)


Gotlands Allehanda



Fler familjenyheter






Senaste nytt

Laddar...

Nya kommentarer

Europa bär på Turkiets arv
Inlägg av kakhajir

Han polisanmäler krog för ofredande
Inlägg av Gotand

Antalet turister till ön bör tiodubblas - så ...
Inlägg av södertös

Nu får ni väl ändå sansa er tjejer!
Inlägg av

"Vi ställer upp med allt vi kan"
Inlägg av Magnus Berg, Burgsvik

Val
Inlägg av stackars sate

Fängelse för f.d polischef Göran Lindberg
Inlägg av KOJ

Lika kul utan sprit
Inlägg av Magnus Berg, Burgsvik

Det blir SD för min del!
Inlägg av KOJ

Kvinna! Var Vaksam!
Inlägg av Bondförnuft